معرفی و آشنایی با انواع متد خیاطی

انواع متد خیاطی

در این مقاله ما شما را با انواع متد خیاطی آشنا میکنیم. وقتی می خواهیم خیاطی را یاد بگیریم، راه های زیادی برای انتخاب و استفاده ازمتدهای آموزش خیاطی وجود دارد و ما را بر سر چندراهی قرار میدهد. خیاطی نیز مانند بسیاری از هنرها و مهارت های دیگر دارای سبک ها و روش های متفاوتی است. اگر می خواهید خیاطی را یاد بگیرید، باید یکی از متدهای مختلف خیاطی را انتخاب کنید و بر آن اساس پیش بروید. هر یک از متدهای مختلف خیاطی ویژگی های خاص خود را دارد، برخی دشوارتر و برخی آسان تر . از معروف ترین متد ها و روش های دوخت می توان به مولر، متریک، گرلاوین، آمریکایی، فرانسوی، ایتالیایی و مولر اشاره کرد.

یکی از رایج ترین و متداول ترین سوالاتی که افراد تازه وارد در هنر خیاطی می پرسند این است که چگونه و با چه متدی خیاطی را یاد بگیریم. آنها می خواهند بدانند بهترین روش خیاطی چیست. اگر به کار خیاطان ماهر در این زمینه نگاه کنید متوجه می شوید که متخصصان این رشته با توجه به دانشی که دارند هر کدام از آنها از شیوه و روش خود استفاده می کنند. انتخاب بهترین روش خیاطی به زمان یا آنچه که قرار است بدوزید بستگی ندارد. تنها عاملی که به شما امکان می دهد یک روش خیاطی حرفه ای را انتخاب کنید خود شما هستید. بهتر است با تمام متدهای خیاطی آشنا شوید و در نهایت روشی را انتخاب کنید که به شما کمک کند راحتتر و با استفاده از تکنیک ها خلاقیت بیشتری داشته باشید و به کار خیاطی حرفه ای ادامه دهید.در ادامه می خواهیم انواع روش ها و متدهای خیاطی را بررسی کنیم و ببینیم بهترین روش یادگیری و آموزش خیاطی برای هر فرد کدام است و با نقاط قوت و نقاط ضعف هر کدام بیشتر آشنا شوید.

انواع متد خیاطی کدامند؟

متد گرلاوین در خیاطی

یکی از محبوب ترین و قدیمی‌‌ترین متد های خیاطی متد گرلاوین است که امروزه توسط اساتید خیاطی و بر اساس نیاز روز اصلاحات و تغییرات کلی پیدا کرده. در این روش تمام قسمت های بدن سایز می‌شود. معمولا گرلاوین را یکی از روش‌های پیچیده اما دقیق می‌دانند و توصیه می‌شود کسانی که می‌خواهند لباس متناسب با اندام و فیت فرد بدوزند از آن استفاده کنند. زیرا نتیجه دوخت با این روش کاملا سازگار با اندام شخص می‌باشد. متد گرلاوین برای دوره مانتو دوز و حتی برای دوره نازک دوز زنانه بسیار ایده آل است.

این متد روش رایجی است که مادربزرگ ها از آن استفاده می کنند که به مرور زمان محبوبیت پیدا کرد. مهمترین ویژگی این روش نحوه اندازه‌گیری آن است. در واقع میزان دقت در این روش تناسب اندازه‌گیری‌ها را افزایش می‌دهد و در نهایت به دوخت یک لباس خوش فرم، زیبا و شیک کمک می کند.

تاریخچه روش گرلاوین به قدمت دنیای خیاطی صنعتی است

تاریخ دقیقی برای متد گرلاوین و استفاده گسترده از آن در بین خیاطان حرفه ای وجود ندارد. اما با توجه به اینکه این روش با اطلاعات کامل و استفاده از الگوهای کاملاً مشخص و دقیق همراه است، قدمت آن را می توان به دوران استفاده ازچرخ خیاطی دانست. اگرچه این روش قدیمی است اما همچنان مورد استفاده قرار می گیرد و در لیست محبوب ترین متدهای خیاطی قرار دارد.

متد گرلاوین برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که گفتیم انتخاب روش خیاطی بستگی به سلیقه و راحتی هر فرد دارد. در واقع بهتر است قبل از شروع آموزش خیاطی اطلاعات اولیه ای در مورد تمامی متدها داشته باشید تا انتخاب روش همیشگی برای شما راحت تر شود. اما تجربه نشان می دهد که برای مبتدیان روش گرلاوین راحت و ساده تر است و علاقه بیشتری به آن نشان می دهند. دلیل این محبوبیت این است که علیرغم پیچیدگی در رسم الگو، تکنیک ها و محاسبه های کمتری وجود دارد و با تمرین می توان آن را به سرعت یاد گرفت. علاوه بر این به دلیل وجود الگو و کاهش اشتباه، این روش بیشتر برای افراد مبتدی و تازه کار در خیاطی مناسب است.

اندازه گیری در متد گرلاوین

نکته اصلی که روش گرلاوین را از سایر متد های شناخته شده خیاطی متمایز می کند اندازه گیری است. در روش گرلاوین تمام قسمت های بدن به دقت اندازه گیری می شود. این روش اندازه گیری به شما در ایجاد یک الگوی دقیق و مناسب کمک کند. اما این فقط شامل تعداد کمی از دوخت است. بنابراین، برای شروع خیاطی حرفه ای اولین قدم شما این است که یاد بگیرید چگونه درست و دقیق اندازه گیری کنید.

این مرحله اول در واقع مهمترین مرحله در روش گرلاوین است و تمام مراحل بعدی دوخت لباس مناسب به نحوه اندازه گیری در این متد مرتبط است. اگر این مرحله را محکم و بدون ریسک بردارید، مراحل بعدی خیاطی برای شما بسیار آسان خواهد بود. این سادگی، روش گرلاوین را به متد مورد علاقه شما برای تبدیل شدن به یک خیاط حرفه ای آماده میکند. برای اندازه گیری به روش گرلاوین باید به نکات زیر توجه کنید.

اندازه گیری بالاتنه در روش گرلاوین

برای به دست آوردن یک الگوی دقیق و منظم برای بالاتنه باید اندازه های دور سینه، فاصله سینه، بلندی سینه، کارور پشت و جلو، دور گردن، طول سرشانه، دور حلقه آستین، قد آستین تا آرنج، قد آستین تا مچ، دور بازو، دور مچ و دور آرنج را باید با متر به دقت اندازه گیری کنید. اندازه گیری قد جلو و قد پشت هم در بسیاری از الگوها مانند آموزش مانتو دوزی موثر است.

روش های اندازه گیری پایین تنه در متد گرلاوین

با اندازه گیری دقیق بالاتنه، از قسمت طولانی و سخت گذر کرده اید. اندازه گیری پایین تنه بسیار ساده تر است و به کار کمتری نسبت به اندازه گیری بالاتنه نیاز دارد. برای انجام این کار، تنها کاری که باید انجام دهید اندازه گیری دور کمر، دور باسن بزرگ و کوچک و قد باسن است تا اندازه گیری های شما انجام شود.

برای دوخت چه چیزهایی به روش گرلاوین استفاده می شود؟

از روش گرلاوین برای دوخت هر لباسی در هر سبک و اندازه ای استفاده می شود. با این حال تجربه نشان می دهد که برای دوخت انواع مانتو، شومیزهای مجلسی و دامن های تنگ که نیاز به اندازه گیری دقیق تری دارند، این روش انتخاب مناسبی خواهد بود. نتیجه کار با کمک این روش معمولا کم ریسک تر و خوش فرم تر میباشد. برای یادگیری خیاطی حرفه ای از صفر تا صد به سبک گرلاوین باید بدانید که این سبک ظرافت هایی دارد که با کمک مربیان در این زمینه به راحتی می توانید آن ها را بیاموزید. آموزشگاه خیاطی سحر در تمامی مراحل یادگیری همراه شما هنرجویان است.

متد مولر در خیاطی

متد مولر در واقع از خیاطی آلمانی سرچشمه می گیرد. این روش یکی از بهترین و کاربردی ترین روش ها در تولیدی‌ها و مزون‌ها میباشد. لذا طرفداران زیادی دارد و در دانشگاهها و آموزشگاه های خیاطی تدریس میگردد. به دلیل شباهت فرم اندام ایرانی ها و آلمانی ها این روش در ایران بسیار مرسوم است هرچند که در سالهای اخیر بدلیل تغییر اندام ایرانیان خیاطان مجبور به ایجاد تغییراتی در الگوسازی به روش مولر شدند.

روش مولر بسیار دقیق است و در عین سادگی پیچیدگی خاص خود را دارد.از این روش میتوان برای اندامهای مختلف و همچنین برای اندازه‌های استاندارد استفاده کرد. در این متد نیازی به اندازه گیری کل بدن نیست و از 5 اندازه اصلی (قد — دور سینه — دور کمر — دور باسن — قد آستین) استفاده میشود و مابقی اندازه‌ها با فرمول محاسبه میگردد و این محاسبات ممکن است برای بعضی افراد پیچیده و مشکل باشد. اما در نهایت با این روش می‌توان به یک الگوی بسیار دقیق وکاربردی دست یافت.

پس اگر دقیق، با حوصله و صبور هستید، حتما این روش را انتخاب کنید و از خیاطی کردن لذت ببرید.

متد متریک در خیاطی

متریک یکی از دقیق ترین روش های خیاطی است، اما کمی دشوارتر است زیرا محاسبات زیادی را شامل می شود. اما از انجام محاسبات نترسید. هرچه هنگام دوخت لباس محاسبات بیشتری انجام دهید، اندازه گیری های شما دقیق تر خواهد بود در نهایت با این متد لباسی ظریف، زیبا و خوش فرم تر خواهید داشت.

روش متریک فرمول ها و محاسبات خاص خود را دارد و الگوهای آن با توجه به اندازه های رایج (34، 36، 38، 40 و …) تهیه می شود.در روش خیاطی متریک نیازی به اندازه گیری هر قسمت از بدن نیست. این متد محاسبات زیادی دارد، اما از بین روش هایی که با اندازه و سایزبندی سروکار دارند، ساده ترین است.

متد آموزشی ما در آموزشگاه سحر بر پایه و اساس ترکیب روش ها و متدهای متریک، مولر و گرلاوین میباشد. این متد های به روز می تواند هم برای هنرجویان مبتدی و تازه کار و هم برای افرادی که از قبل مهارت های خیاطی دارند، کاربردی و مفید باشد.

متد ایتالیایی در خیاطی

روش ایتالیایی یکی از متدهای دوخت بدون الگو است و بسیار آسان میباشد.با این روش نیازی به کشیدن الگو ندارید چون از الگوهای آماده استفاده میشود. این روش دوخت چندان پرطرفدار و پرکاربرد نیست.

متد فرانسوی در خیاطی

خیاطان فرانسوی نیز برای ابداع روشی منحصربفرد برای دوخت لباس مورد نظر خود تلاش زیادی کرده اند. آنها معمولاً برای هر لباس از دوخت و اندازه های سفارشی استفاده می کردند. بنابراین روش خیاطی فرانسوی بر همین اساس طراحی شد. متد خیاطی فرانسوی بهترین روش برای دوخت لباس های لوکس است. زیرا تمام اندازه گیری ها به صورت سفارشی انجام می شود و بسیار دقیق است. اما معایب این روش باعث شده تا امروزه افراد کمی از آن استفاده کنند. از جمله این معایب می توان به هزینه بالای روش فرانسوی و زمان بر بودن آن اشاره کرد.

متد ترک در خیاطی

در سال های اخیر استفاده از لباس های ترک طرفداران زیادی پیدا کرده است زیرا علاوه بر کیفیت پارچه های ترک، انواع طرح ها و روش های دوخت ترک نیز بسیار جذاب شده است.

توجه به این نکته ضروری است که در خیاطی ترک بیشتر در مورد طراحی الگوهای مختلف برای شلوار، دامن، کت، و انواع لباس‌های رسمی پرداخته میشود. بنابراین با کمک این مدل ها می توانید لباس های متنوع و مختلفی تولید کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.