مجله آموزش خیاطیدانستنی های خیاطیراهنمای خرید چرخ خیاطی مناسب برای مبتدی‌ها و حرفه‌ای‌ها

راهنمای خرید چرخ خیاطی مناسب برای مبتدی‌ها و حرفه‌ای‌ها

چرخ خیاطی یکی از آن وسیله‌هایی است که برای داشتن انتخاب درست به یک راهنمای خرید چرخ خیاطی احتیاج است و باید هنگام خرید به فاکتورهای مختلفی توجه کرد. حتما این سؤال را می‌پرسید کدام چرخ خیاطی بهتر است؟ هنگامی‌که افراد سری به بازار و سایت‌های مختلف فروش این وسیله می‌زنند با تنوعی از چرخ خیاطی‌های دستی، برقی و صنعتی روبرو می‌شوند. کار با چرخ خیاطی سخت نیست و شما به راحتی می‌توانید آن را یاد گرفته و با آن کار کنید. البته چرخ خیاطی‌ها مارک‌ها و مدل‌های مختلفی دارند که هر کدام با توجه به ویژگی‌های خود به شکل خاصی کار می‌کنند. بنابراین شما برای داشتن بهترین چرخ خیاطی خانگی و انتخاب درست در خرید نیازمند اطلاعاتی هستید. ما در این مقاله تلاش می‌کنیم شما را برای انتخاب و خرید چرخ خیاطی مناسب خانگی راهنمایی کنیم.

انواع چرخ خیاطی در راهنمای خرید چرخ خیاطی

چرخ‌های خیاطی بر اساس کاربردی که دارند به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم می‌شوند. تنوع هر یک از این‌‌ها بسیار بالا بوده که هرکدام یک کار منحصربه‌فردی را انجام می‌دهند

چرخ خیاطی‌های خانگی

چرخ خیاطی‌های خانگی برای افرادی مناسب بوده که علاقمند به دوخت‌ و دوزهای ساده و انجام کارهای دم‌دستی و با حجم کم هستند. با این چرخ‌ها می‌توان به دوخت پرده اتاق‌خواب، دوخت پیش‌بند، دستمال سفره و درز شکافته‌شده لباس بپردازند. چرخ خیاطی‌های خانگی انواع مختلفی دارند:

 • چرخ خیاطی دستی
 • چرخ خیاطی برقی
 • چرخ خیاطی کامپیوتری

چرخ خیاطی‌های صنعتی

چرخ خیاطی‌های صنعتی موتور و قطعات حرفه‌ای تری در مقایسه با چرخ‌های دستی دارند. همچنین به لحاظ استحکام مقاوم‌تر و بادوام‌تر هستند. این نوع چرخ‌ برای دوخت‌ و دوزهای سنگین و در حجم بالا مناسب است. چرخ خیاطی‌های صنعتی انواع مختلفی همچون چرخ صنعتی راسته‌دوز و چرخ صنعتی زیگزاگ داشته که در کارگاه‌های تولیدی یا مزون‌های لباس کاربرد دارند. چرخ خیاطی‌ صنعتی به‌طورکلی به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • چرخ (Post-Bed)
 • چرخ بدون دسته (Off-the-Bed)
 • صفحه تخت (Flat-Bed)
 • صفحه کار استوانه‌ای (Cylinder-Bed)

نمایی از چرخ خیاطی صنعتی

تفاوت چرخ خیاطی صنعتی با خانگی

چرخ‌های خانگی و صنعتی با توجه به کاربردهای مختلف، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند:

 • نوع دوخت
 • کیفیت دوخت
 • سرعت دوخت
 • نخ
 • وضعیت نگهداری
 • وزن
 • حجم کار
 • پارچه مورداستفاده

در چرخ خیاطی صنعتی برای یک نوع دوخت خاص (مانند راسته دوزی یا زیگزاگ دوزی و یا جا دگمه دوزی و غیره) طراحی و ساخته می‌شود. اما چرخ های خیاطی خانگی به دلیل داشتن بادامک‌های مختلف، قابلیت انجام چند نوع طرح دوخت را دارا می‌باشند.

تعداد دوخت تمام چرخ‌های خیاطی صنعتی 1500 دوخت در دقیقه است، و بعضی اوقات حتی تا 5000 دوخت در دقیقه هم می‌رسند. اما به طور عمومی، تعداد دوخت چرخ‌های خیاطی خانگی کمتر از 1000 دوخت در دقیقه است.

راهنمای خرید چرخ خیاطی خانگی

سرعت دستگاه چرخ خیاطی

یک چرخ خیاطی خوب باید قابلیت تنظیم سرعت دوخت با توجه به نیاز و توانایی فرد را داشته باشد. خیاطان برای حرفه‌ای شدن باید بتوانند با سرعت‌های مختلف کارهای دوخت‌ و دوز لباس را انجام دهند؛ اینکه کدام سرعت مناسب چه دوختی از لباس است. خیاطان با قابلیت تنظیم سرعت دوخت می‌توانند کار را با سرعت‌های پایین‌تر برای داشتن کنترل بیشتری بر دوخت شروع کرده و سپس به‌آرامی سرعت را بالا ببرند.

هنگامی‌که سرعت دوخت بالا باشد افراد تازه‌کار ممکن است که دستپاچه شوند و کار را خراب کنند. علاوه بر این برخی پارچه‌ها به‌خاطر داشتن حساسیت زیاد و مدل دوختی که دارند باید با سرعت پایین و دقت زیاد چرخ شوند. چرخ‌های حرفه‌ای اغلب سرعت دوخت بالایی دارند. افرادی که کسب‌وکار آن‌ها خیاطی است سرعت چرخشان باید چیزی حدود 1000 تا 5000 کوک در دقیقه باشد.

وزن چرخ خیاطی

اندازه و وزن چرخ خیاطی یکی از مواردی است که هنگام خرید چرخ خیاطی باید به آن توجه داشت. تولیدکنندگان چرخ خیاطی‌های خانگی را به‌خاطر آنکه حمل راحت‌تری داشته باشند در وزن‌های سبک‌تری تولید می‌کنند. بدنه این چرخ‌ها به‌طور معمول آلومینیومی بوده و قطعات آن هم از جنس پلاستیک ساخته می‌شود. وزن چرخ خیاطی‌های خانگی تقریباً 15 کیلوگرم است؛ اما بدنه چرخ خیاطی‌های صنعتی چدنی بوده و قطعات داخلی آن هم نیز معمولاً چدنی یا فولادی خواهد بود؛ بنابراین وزن این نوع چرخ‌ها به بیش از 40 کیلوگرم می‌رسد.

پشتیبانی از تمام برنامه‌های دوخت

یک چرخ‌ خیاطی خوب باید بتواند از تمام برنامه‌های دوخت پشتیبانی داشته باشد؛ یعنی در کنار دوخت مستقیم، بتواند دوخت‌های دیگر را هم انجام دهد. مواردی مانند لبه‌دوزی، زیگزاگ‌دوزی، دوخت جادکمه، گلدوزی، کوک چپ و راست برای تثبیت کوک و دوخت‌های تزئینی همگی جزو برنامه‌های دوخت هستند.

تنوع دوخت چرخ خیاطی

تنوع در دوخت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک چرخ خیاطی خوب است. هنگام خرید باید بررسی کرد که چرخ انتخابی شما توانایی چه نوع دوخت‌هایی را دارد. برخی از چرخ‌های خیاطی قادر هستند تا انواع دوخت را بر روی همه پارچه‌ها انجام دهند.

خرید چرخ خیاطی بر اساس اهداف و نیازهای خود

خرید چرخ خیاطی براساس اهداف و نیازها بسیار مهم است. هر یک از چرخ‌های خانگی و صنعتی کاربرد خاص خود را دارند. انواع چرخ‌های خانگی بهترین انتخاب برای انجام مراحل دوخت و دوز هستند که امکان دوخت با حجم محدود را دارند. همچنین چرخ صنعتی به‌دلیل داشتن اجزای مهم و کاربردی‌تر برای دوخت و دوزهای تخصصی با حجم بالا مناسب خواهد بود. به همین دلیل انتخاب بسیار خوبی برای کارگاه‌های تولید لباس و پوشاک است.

خرید چرخ خیاطی با گارانتی

گارانتی یا ضمانت‌نامه یکی از اصلی‌ترین نکات مهم هنگام خرید چرخ خیاطی است که باید به آن توجه داشت. در واقع داشتن برگه گارانتی به‌گونه‌ای نشان از کیفیت محصول دارد. نمایندگی رسمی برندهای مختلف چرخ خیاطی در ایران، باید محصولات خود را با گارانتی ارائه دهند. در این صورت شما می‌توانید طی مدت زمان گارانتی مشکلات چرخ خیاطی خود را بدون هزینه برطرف سازید.

توجه به کارایی و عملکرد چرخ خیاطی در خرید

چرخ خیاطی یکی از محصولات پرکاربرد برای دوخت انواع لباس و پوشاک در مدل و برندهای مختلف تولید و طراحی است. این محصول با توجه به کارایی و عملکردی که داشته به دو دسته چرخ‌های خانگی و صنعتی تیم می‌شود. هر یک از این چرخ‌ها انواع مختلفی دارند که باید براساس نوع نیاز خریداری شوند. برندهای متفاوتی در ایران نظیر مارشال، کاچیران، ژانومه، برادر و جک وجود دارد که هر یک دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. توجه به نکات مهمی مانند گارانتی در خرید به شما می‌کند تا انتخابی خوب و رضایت‌بخشی داشته باشید.

معروف‌ترین برندهای چرخ خیاطی در ایران (ایرانی و خارجی)

برندهای مختلفی از چرخ خیاطی در ایران هستند که به‌خاطر داشتن کیفیت بسیار بالا در ایران بسیار معروف هستند. برای خرید یک چرخ خیاطی خوب بهتر است که با این برندها آشنا باشید:

چرخ خیاطی کاچیران

کاچیران یکی از برندهای معروف ساخت ایران بوده که جزو قدیمی‌ترین تولیدکننده چرخ خیاطی در خاورمیانه شناخته می‌شود. این برند از سال 1371 در زمینه تولید انواع چرخ خیاطی در حال فعالیت است. چرخ خیاطی‌های کاچیران در مدل‌های رز، یاسمین، نرگس و نیولایف به بازار ارائه شده‌اند. محصولات کاچیران به کشورهای مختلفی در دنیا ازجمله روسیه و آلمان صادر می‌شوند.

چرخ خیاطی ژانومه

ژانومه یکی دیگر از برندهای معروف در ایران بوده که بزرگ‌ترین تولید‌کننده چرخ خیاطی در جهان به شمار می‌رود. این شرکت ژاپنی از سال 1921 میلادی فعالیت خود را در حوزه تولید چرخ خیاطی آغاز کرده است. ژانومه باکیفیت‌ترین چرخ‌ خیاطی‌های خانگی و صنعتی را تولید ‌می‌کند. این شرکت توانسته تا به امروز بیش از 70 مدل چرخ خیاطی را روانه بازار کند.

چرخ خیاطی مارشال

چرخ خیاطی مارشال محصول کشور تایوان بوده که تحت نظارت مهندسان اروپایی به تولید می‌رسند. جنس بدنه این چرخ خیاطی تماماً فلزی است و قابلیت انواع دوخت‌های ساده، لبه‌دوزی، گلدوزی، زیپ دوزی، تکه دوزی، دکمه‌دوزی و جادکمه را دارد. این چرخ خیاطی به‌دلیل داشتن سیستم فشار پایه می‌تواند با توجه ضخامت پارچه تنظیم شود. از مدل‌های محبوب این برند می‌توان 740BL را نام برد.

چرخ خیاطی برادر

چرخ خیاطی برادر (brother) محصولی ژاپنی و یکی از برندهای معروف در حوزه تولید چرخ‌ خیاطی‌های خانگی و صنعتی است. محصولات این شرکت بالاترین کیفیت دوخت را ارائه می‌‌دهند که از آن به عنوان بهترین برند چرخ خیاطی یاد می‌کنند. این چرخ خیاطی برای مبتدی ها که می‌خواهند کار با چرخ خیاطی را شروع کنند، کاربرد بسیاری دارد. خرید این چرخ با توجه به تکنولوژی بالایی که در دوخت و دوز دارد بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. شاید این سؤال را بپرسید که بهترین مدل چرخ خیاطی برادر کدام است؟ کیفیت چرخ خیاطی برادر را می‌توانید در مدل‌های زیر تجربه کنید.

بهترین مدل‌های چرخ خیاطی برادر برای مبتدی‌ها

 • چرخ خیاطی برادر XM2701
 • چرخ خیاطی برادر HC1850

چرخ خیاطی جک

جک انواع مختلفی از چرخ‌های صنعتی و خانگی را تولید می‌کند. چرخ‌های خیاطی جک در دو مدل راسته‌دوز و میان دوز طراحی و به تولید می‌رسند و دارای انواع مکانیکی و کامپیوتری با قابلیت‌های جداگانه هستند.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با راهنمای خرید چرخ خیاطی آشنا کردیم و نکات اساسی برای خرید چرخ خیاطی، بهترین چرخ خیاطی برای شروع خیاطی را بیان کردیم، همچنین چند مدل از بهترین چرخ خیاطی برادر را به شما معرفی کردیم. شما چه نکات مهمی را برای خرید چرخ خیاطی در نظر می‌گیرید و برند محبوب شما در چرخ خیاطی چیست و از کدام برند استفاده می‌کنید.همچنین بهترین نوع چرخ خیاطی از نظر شما دارای چه خصوصیاتی می‌باشد؟ آن را در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

برای دیدن دوره‌های آموزش خیاطی آموزشگاه سحر و یا ثبت نام در دوره‌ها با کلیک بر روی دکمه‌های زیر به بخش‌های مربوط وارد شوید

ممکن است علاقه داشته باشید

4 نظرات

 1. ممنونم از این مقاله مفید. به نظر من در نظر گرفتن وزن چرخ خیاطی های خانگی خیلی مهمه چون ممکنه همیشه در جای ثابتی قرار نگیره و باید به راحتی امکان جابه جا شدن رو داشته باشه.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

آخرین مطالب