مجله آموزش خیاطیدانستنی های خیاطیمعرفی و آشنایی با انواع متد خیاطی

معرفی و آشنایی با انواع متد خیاطی

در این مقاله ما شما را با انواع متد خیاطی آشنا می‌کنیم. وقتی می‌خواهیم خیاطی را یاد بگیریم، راه‌های زیادی برای انتخاب و استفاده از متدهای آموزش خیاطی وجود دارد و ما را بر سر چندراهی قرار می‌دهد. خیاطی نیز مانند بسیاری از هنرها و مهارت های دیگر دارای سبک ها و روش‌های متفاوتی است. اگر می‌خواهید خیاطی را یاد بگیرید، باید انواع روش خیاطی را بشناسید و یکی از متدهای مختلف خیاطی را انتخاب کنید و بر آن اساس پیش بروید. هر یک از متدهای مختلف خیاطی ویژگی‌های خاص خود را دارد، برخی دشوارتر و برخی آسان‌تر . از معروف‌ترین متدها و روش‌های دوخت می‌توان به مولر، متریک، گرلاوین، آمریکایی، فرانسوی، ایتالیایی و مولر اشاره کرد.

یکی از رایج‌ترین و متداول‌ترین سوالاتی که افراد تازه وارد در هنر خیاطی می پرسند این است که چگونه و با چه متدی خیاطی را یاد بگیریم. آنها می‌خواهند بدانند بهترین متد خیاطی چیست. اگر به کار خیاطان ماهر در این زمینه نگاه کنید متوجه می‌شوید که متخصصان این رشته با توجه به دانشی که دارند هر کدام از آنها از شیوه و روش خود استفاده می‌کنند. انتخاب بهترین روش خیاطی به زمان یا آنچه که قرار است بدوزید بستگی ندارد. تنها عاملی که به شما امکان می‌دهد یک روش خیاطی حرفه ای را انتخاب کنید خود شما هستید. بهتر است با انواع متدهای خیاطی آشنا شوید و در نهایت روشی را انتخاب کنید که به شما کمک کند راحتتر و با استفاده از تکنیک ها خلاقیت بیشتری داشته باشید و به کار خیاطی حرفه ای ادامه دهید.در ادامه می‌خواهیم انواع روش‌ها و متدهای خیاطی را بررسی کنیم و به مقایسه متدهای خیاطی بپردازیم تا ببینیم بهترین روش یادگیری و آموزش خیاطی برای هر فرد کدام است و با نقاط قوت و نقاط ضعف هر کدام بیشتر آشنا شوید.

انواع متد خیاطی کدامند؟

متد گرلاوین در خیاطی

شاید این سوال را بپرسید که متد گرلاوین چیست و یا متد گرلاوین مال کدام کشور است؟ متد گرلاوین از کشور انگلیس می‌آید و یکی از محبوب‌ترین و قدیمی‌‌ترین متدهای خیاطی متد گرلاوین است که امروزه توسط اساتید خیاطی و بر اساس نیاز روز اصلاحات و تغییرات کلی پیدا کرده. در این روش تمام قسمت‌های بدن سایز می‌شود. معمولا گرلاوین را یکی از روش‌های پیچیده اما دقیق می‌دانند و توصیه می‌شود کسانی که می‌خواهند لباس متناسب با اندام و فیت فرد بدوزند از آن استفاده کنند. زیرا نتیجه دوخت با این روش کاملا سازگار با اندام شخص می‌باشد. خیاطی با متد گرلاوین برای دوره مانتو دوز و حتی برای دوره نازک دوز زنانه بسیار ایده آل است.

این متد یکی از انواع متد خیاطی رایجی است که مادربزرگ‌ها از آن استفاده می‌کنند که به مرور زمان محبوبیت پیدا کرد. مهمترین ویژگی این روش نحوه اندازه‌گیری آن است. در واقع میزان دقت در این روش تناسب اندازه‌گیری‌ها را افزایش می‌دهد و در نهایت به دوخت یک لباس خوش فرم، زیبا و شیک کمک می‌کند.

دوره های جامع خیاطی در تهران

تاریخچه روش گرلاوین به قدمت دنیای خیاطی صنعتی است

تاریخ دقیقی برای متد گرلاوین و استفاده گسترده از آن در بین خیاطان حرفه ای وجود ندارد. اما با توجه به اینکه این روش با اطلاعات کامل و استفاده از الگوهای کاملاً مشخص و دقیق همراه است، قدمت آن را می‌توان به دوران استفاده ازچرخ خیاطی دانست. اگرچه این روش قدیمی است اما همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد و در لیست محبوب‌ترین متدهای خیاطی قرار دارد.

متد گرلاوین برای چه کسانی مناسب است؟

این سوال را حتما می‌پرسید که بهترین روش خیاطی کدام است؟ همانطور که گفتیم انتخاب روش خیاطی بستگی به سلیقه و راحتی هر فرد دارد. در واقع بهتر است قبل از شروع آموزش خیاطی اطلاعات اولیه ای در مورد تمامی انواع متدهای خیاطی داشته باشید تا انتخاب روش همیشگی برای شما راحت تر شود. اما تجربه نشان می‌دهد که بهترین متد خیاطی برای مبتدیان، آموزش خیاطی با متد گرلاوین است، متد گرلاوین راحت و آسان ترین متد خیاطی است و علاقه بیشتری به آن نشان می‌دهند. دلیل این محبوبیت آموزش خیاطی با متد گرلاوین این است که علیرغم پیچیدگی در رسم الگو، تکنیک‌ها و محاسبه‌های کمتری وجود دارد و با تمرین می‌توان آن را به سرعت یاد گرفت. علاوه بر این به دلیل وجود الگو و کاهش اشتباه، این بهترین روش خیاطی برای مبتدی ها و افراد تازه کار در خیاطی مناسب است.

اندازه گیری در متد گرلاوین

نکته اصلی که روش گرلاوین را از سایر متدهای شناخته شده خیاطی متمایز می‌کند اندازه گیری است. در روش گرلاوین تمام قسمت‌های بدن به دقت اندازه گیری می‌شود. این روش اندازه گیری به شما در ایجاد یک الگوی دقیق و مناسب کمک کند. اما این فقط شامل تعداد کمی از دوخت است. بنابراین، برای شروع خیاطی حرفه ای اولین قدم شما این است که یاد بگیرید چگونه درست و دقیق اندازه گیری کنید.

این مرحله اول در واقع مهمترین مرحله در روش گرلاوین است و تمام مراحل بعدی دوخت لباس مناسب به نحوه اندازه گیری در این متد مرتبط است. اگر این مرحله را محکم و بدون ریسک بردارید، مراحل بعدی خیاطی برای شما بسیار آسان خواهد بود. این سادگی، روش گرلاوین را به متد مورد علاقه شما برای تبدیل شدن به یک خیاط حرفه ای آماده می‌کند. برای اندازه گیری به روش گرلاوین باید به نکات زیر توجه کنید.

اندازه گیری بالاتنه در روش گرلاوین

برای به دست آوردن یک الگوی دقیق و منظم برای بالاتنه باید اندازه های دور سینه، فاصله سینه، بلندی سینه، کارور پشت و جلو، دور گردن، طول سرشانه، دور حلقه آستین، قد آستین تا آرنج، قد آستین تا مچ، دور بازو، دور مچ و دور آرنج را باید با متر به دقت اندازه گیری کنید. اندازه گیری قد جلو و قد پشت هم در بسیاری از الگوها مانند آموزش مانتو دوزی موثر است.

روش های اندازه گیری پایین تنه در متد گرلاوین

با اندازه گیری دقیق بالاتنه، از قسمت طولانی و سخت گذر کرده اید. اندازه گیری پایین تنه بسیار ساده تر است و به کار کمتری نسبت به اندازه گیری بالاتنه نیاز دارد. برای انجام این کار، تنها کاری که باید انجام دهید اندازه گیری دور کمر، دور باسن بزرگ و کوچک و قد باسن است تا اندازه گیری های شما انجام شود.

برای دوخت چه چیزهایی به روش گرلاوین استفاده می‌شود؟

از روش گرلاوین برای دوخت هر لباسی در هر سبک و اندازه ای استفاده می‌شود. با این حال تجربه نشان می‌دهد که برای دوخت انواع مانتو، شومیزهای مجلسی و دامن های تنگ که نیاز به اندازه گیری دقیق تری دارند، این روش انتخاب مناسبی خواهد بود. نتیجه کار با کمک این روش معمولا کم ریسک تر و خوش فرم‌تر میباشد. برای یادگیری خیاطی حرفه ای از صفر تا صد به سبک گرلاوین باید بدانید که این سبک ظرافت‌هایی دارد که با کمک مربیان در این زمینه به راحتی می‌توانید آن ها را بیاموزید. آموزشگاه خیاطی سحر در تمامی مراحل یادگیری همراه شما هنرجویان است.

متد مولر در خیاطی

متد مولر در واقع از خیاطی آلمانی سرچشمه می‌گیرد. این روش یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌ها در تولیدی‌ها و مزون‌ها می‌باشد. لذا طرفداران زیادی دارد و در دانشگاهها و آموزشگاه های خیاطی تدریس می‌گردد. به دلیل شباهت فرم اندام ایرانی ها و آلمانی ها این روش در ایران بسیار مرسوم است هرچند که در سال‌های اخیر بدلیل تغییر اندام ایرانیان خیاطان مجبور به ایجاد تغییراتی در الگوسازی به روش مولر شدند.

یکی از مزیت‌های متد مولر این است که برای دوختن لباس‌های شب و عروس بسیار دقیق است و اگر کسی حوصله و زمان کافی داشته باشد، انتخاب این روش می‌تواند مناسب باشد.

از معایب متد مولر می‌توان به صرف زمان بیشتر و محاسبات آن برای الگو کشی اشاره کرد. برای رسم الگو معمولاً به ابزارهایی مانند خط‌کش، اشل، کاغذ الگو و ماشین‌حساب نیاز است.

خیاطی با متد مولر بسیار دقیق است و در عین سادگی پیچیدگی خاص خود را دارد.از این روش می‌توان برای اندام‌های مختلف و همچنین برای اندازه‌های استاندارد استفاده کرد. در این متد نیازی به اندازه گیری کل بدن نیست و از 5 اندازه اصلی (قد، دور سینه، دور کمر، دور باسن، قد آستین) استفاده می‌شود و مابقی اندازه‌ها با فرمول محاسبه می‌گردد و این محاسبات ممکن است برای بعضی افراد پیچیده و مشکل باشد. اما در نهایت با این روش می‌توان به یک الگوی بسیار دقیق وکاربردی دست یافت.

پس اگر دقیق، با حوصله و صبور هستید، حتما این روش را انتخاب کنید و از خیاطی کردن لذت ببرید.

متد متریک در خیاطی

این سوال را می‌پرسید که متد متریک برای کدام کشور است؟ این متد توسط خیاطان انگلیسی اختراع شد. متریک یکی از دقیق‌ترین روش‌های خیاطی است، اما کمی دشوارتر است زیرا محاسبات زیادی را شامل می‌شود. اما از انجام محاسبات نترسید. هرچه هنگام دوخت لباس محاسبات بیشتری انجام دهید، اندازه گیری های شما دقیق‌تر خواهد بود در نهایت با این متد لباسی ظریف، زیبا و خوش فرم‌تر خواهید داشت.

روش متریک فرمول ها و محاسبات خاص خود را دارد و الگوهای آن با توجه به اندازه های رایج (34، 36، 38، 40 و …) تهیه می‌شود.در روش خیاطی با متد متریک نیازی به اندازه گیری هر قسمت از بدن نیست. این متد محاسبات زیادی دارد، اما از بین روش هایی که با اندازه و سایزبندی سروکار دارند، ساده ترین است.

متد آموزشی ما در آموزشگاه خیاطی سحر بر پایه و اساس ترکیب روش ها و متدهای متریک، مولر و گرلاوین می‌باشد. به این صورت که شما آموزش خیاطی با متد ترک، آموزش خیاطی با متد متریک، آموزش خیاطی با متد مولر و آموزش خیاطی با متدگرلاوین را در این آموزشگاه فرا می‌گیرید. این متدهای به روز می‌تواند هم برای هنرجویان مبتدی و تازه کار و هم برای افرادی که از قبل مهارت های خیاطی دارند، کاربردی و مفید باشد.

متد ایتالیایی در خیاطی

متد ایتالیایی در خیاطی چیست؟ متد خیاطی ایتالیایی یکی از متدهای دوخت بدون الگو است و بسیار آسان می‌باشد. در خیاطی با متد ایتالیایی نیازی به کشیدن الگو ندارید چون از الگوهای آماده استفاده می‌شود. متد ایتالیایی خیاطی و این روش دوخت چندان پرطرفدار و پرکاربرد نیست.

متد فرانسوی در خیاطی

متد فرانسه در خیاطی چیست؟ خیاطان فرانسوی نیز برای ابداع روشی منحصربفرد برای دوخت لباس مورد نظر خود تلاش زیادی کرده اند. آنها معمولاً برای هر لباس از دوخت و اندازه های سفارشی استفاده می‌کردند. بنابراین روش خیاطی فرانسوی بر همین اساس طراحی شد. از انواع متد خیاطی، متد خیاطی فرانسوی بهترین روش برای دوخت لباس‌های لوکس است. زیرا تمام اندازه گیری‌ها به صورت سفارشی انجام می‌شود و بسیار دقیق است. اما معایب این روش باعث شده تا امروزه افراد کمی از آن برای آموزش خیاطی به روش فرانسوی استفاده کنند. از جمله این معایب می‌توان به هزینه بالای روش فرانسوی و زمان بر بودن آن اشاره کرد.

متد ترک در خیاطی

متد خیاطی ترک چیست؟ متد ترک شباهت زیادی به متد مولر دارد و یکی دیگر از ویژگی‌های متد ترک این است که به‌دلیل تن خور مناسب به پرو لباس نیازی ندارد. و از این جهت بهترین متد خیاطی بدون پرو می‌باشد. در سال های اخیر استفاده از لباس‌های ترک طرفداران زیادی پیدا کرده است زیرا علاوه بر کیفیت پارچه های ترک، انواع طرح‌ها و روش‌های دوخت ترک نیز بسیار جذاب شده است.

توجه به این نکته ضروری است که در خیاطی با متد ترک بیشتر در مورد طراحی الگوهای مختلف برای شلوار، دامن، کت، و انواع لباس‌های رسمی پرداخته می‌شود. بنابراین با کمک این مدل‌ها می‌توانید لباس‌های متنوع و مختلفی تولید کنید.

متد خیاطی ABM یا متد خیاطی آمریکایی

رشد صنعت خیاطی و تجاری شدن انواع پوشش ها باعث توسعه روش‌ها و متدهای خیاطی صنعتی شد که روش ABM یکی از معروف‌ترین انواع متد خیاطی است. متد ABM یا متد خیاطی abm آمریکا که از آن به عنوان متد تجاری در خیاطی نام برده می‌شود و ناگفته نماند که یکی از مزایای این روش سرعت آن است. به همین دلیل برای دوخت لباس در حجم زیاد توصیه می‌شود. علاوه بر این، استفاده از روش ABM یا متد آمریکایی منجر به کاهش مصرف پارچه و صرفه جویی اقتصادی می‌شود.

در روش ABM تمام الگوهای دوخت آماده است. فقط آنها را روی پارچه قرار دهید و طبق دستورالعمل برش دهید. با انجام دادن این کار از دردسر کشیدن الگوها و محاسبات طولانی خلاص خواهید شد.

البته بهتر است به این نکته نیز توجه کنید که لباس هایی که به روش ABM دوخته می‌شوند ممکن است ظرافت مدل‌های دیگر را نداشته باشند و از نظر سایز مشکل داشته باشند. بنابراین اگر می‌خواهید یک لباس شیک و مجلسی داشته باشید، بهتر است به دنبال روش‌های دیگر خیاطی باشید.

تفاوت متدهای گرلاوین، مولر، متریک و دیگر روش‌ها در چیست؟

تفاوت روش متریک و مولر یا دیگر روش‌ها در سیستم کشیدن الگو است. باید عیب‌های اندامی در الگو رفع شود. ما فرم بدن افراد را می‌دانیم و باید ببینیم که چگونه می‌توان از هر فرد با یک نوع اندام خاص الگوسازی کرد. گرلاوین اصالتا انگلیسی است و آنها قد بلندی دارند، آنها کمر نسبتاً خمیده، دست‌های بلند و گردن کشیده دارند. اما مولر متعلق به یک کشور آریایی است و از نظر نژاد و ژنتیک به ما شبیه است. در روش ایتالیایی پیش و پشت جدا از هم در می‌آید و پنس در قسمت زیر حلقه می‌خورد. متریک نیز یک روش انگلیسی هست که جدیدتر می‌باشد و روش‌های دیگری نیز وجود دارد اما همه آنها بر روی روش‌های قبلی گسترش می‌یابند و مبتنی بر مولر هستند که برای اندام ما مناسب‌ترین است.

متد متریک بهتر است یا مولر؟

محاسبات و الگو کشی در متریک کمی ساده تر از مولر است ، اما مولر دقیق و کامل است که از مزایای متد مولر به حساب می‌آید؛ بنابراین، اگر حوصله، دقت و زمان کافی دارید، انتخاب مولر بهتر از متریک است.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با انواع روش های خیاطی و انواع متد خیاطی آشنا کردیم و به معرفی انواع متد خیاطی و تفاوت آنها با یکدیگر پرداختیم. به نظر شما کدام متد خیاطی بهتر است؟ متد محبوب و مورد استفاده شما چیست؟ آیا متدهای دیگری می‌شناسید؟ لطفا با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

دوره های جامع خیاطی در تهران

برای دیدن دوره‌های آموزش خیاطی آموزشگاه سحر و یا ثبت نام در دوره‌ها با کلیک بر روی دکمه‌های زیر به بخش‌های مربوط وارد شوید

ممکن است علاقه داشته باشید

11 نظرات

  1. ممنونم از این مقاله جامع و مفیدی که نوشتید. به نظرم راحت ترین متد خیاطی متد گرلاوین است و من از این روش برای خیاطی های خود استفاده می‌کنم

    • ممنونم از لطف شما. بله دقیقا هیمنطور هست یکی از راحت ترین و آسان ترین متد میباشد که ما هم در آموزشگاه سحر آموزش صفر تا صد خیاطی به روش گرلاوین را به هنرجویان آموزش می‍‌‌دهیم.

  2. سلام. این مقاله خیلی عالی و جامع بود. همیشه این سوال رو داشتم که چند نوع متد خیاطی داریم تا اینکه مقاله شما رو خوندم. تشکر میکنم از شما

  3. روش گرلاوین به قدری دقیقه که وقتی الگو رو کامل میکنی فرم و شکل بدن تو خود الگو دیده میشه .. ودر کل خیاطی نیاز به حوصله و پشتکار فراوان داره .

    • سلام. ممنون از اینکه دیدگاه خود را با ما به اشتراک گذاشتید. هر متدی مزایا و معایت خاص خود را دارد. ما در آموزشگاه سحر از ترکیب سه متد اصلی متریک، مولر و گرلاوین برای آموزش به هنرجویان استفاده میکنیم که جذابیت زیادی به همراه دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

آخرین مطالب