وسایل مورد نیاز خیاطی که به آنها احتیاج دارید

0 62

اگر در حال تکمیل مجموعه لوازم خیاطی خود برای شروع کار خیاطی خود هستید، در اینجا لیستی وجود دارد که باید در اتاق خیاطی خود داشته باشید. آن‌ها را موردبررسی قرار دهید.

فهرست وسایل مورد نیاز خیاطی برای یک پروژه کامل :

خیاطی به‌اندازه‌ی آشپزی دارای اهمیت می‌باشد. خیاطی از اساسی‌ترین مهارت‌های است که هر خیاط عالی مانند شما باید بداند؛ اما مانند تهیه غذا برای خانواده که نیاز به مواد و چاشنی‌هایی دارد، نمی‌توانید خیاطی را بدون ابزار لازم به بهترین شکل ممکن انجام دهید؛ درنهایت، ما نمی‌خواهیم شما به این دلیل که نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید و چه چیزی را اول بخرید، ناامید شوید. برای آگاهی از لیست لوازم خیاطی موردنیاز و اینکه برای شروع خیاطی چه وسایلی لازم است، ادامه مطلب را بخوانید.

متر اندازه گیری خیاطی

متر اندازه‌گیری

متر اندازه‌گیری یکی از مهم‌ترین لوازم خیاطی است که باید همیشه در جعبه‌ابزار خیاطی خود داشته باشید. این خط‌کش انعطاف‌پذیر است و برای اندازه‌گیری بدن استفاده می‌شود.

سه عدد سوزن چرخ خیاطی

سوزن چرخ خیاطی

سوزن‌های خیاطی دستی در اندازه‌های متفاوت با انواع سرسوزن‌های گوناگون وجود دارد.

متداول‌ترین سوزن‌های خیاطی دستی، سوزن‌های تیز نامیده می‌شوند. تیزها دارای طول متوسط هستند (در مقایسه با تمام سوزن‌های موجود)، دارای چشمی گرد برای عبور نخ بوده و تقریباً برای هر پارچه‌ای مناسب هستند.

هنگام انتخاب یک سوزن، بهترین آن را برای پروژۀ خود بکار ببندید تا کمتر دچار مشکلات شوید. از سوزن‌های سنگین برای الیاف ضخیم یا سخت دوخت استفاده کنید. برای پارچه‌های ظریف سوزن‌هایی باظرافت بیشتر مناسب می‌باشند. سایر سوزن‌های مخصوص دوخت دستی عبارتند از سوزن گلدوزی، سوزن تودوزی، سوزن لحاف، سوزن عروسک‌دوزی و غیره.

در اکثر سوزن‌ها، هرچه عدد اندازه بزرگ‌تر باشد، سوزن کوچک‌تر است.

سوزن خیاطی دستی

سوزن دوخت دستی انواع مختلفی دارد. اندازه‌های آن‌ها نیز متفاوت می‌باشد؛ بنابراین اگر قصد دارید یک دوخت متقاطع، چند گلدوزی و یا سجاف روی شلوار خود داشته باشید، بدون سوزن نمی‌توانید کارهایی ازاین‌قبیل انجام دهید.

قیچی خیاطی

قیچی خیاطی

قیچی خیاطی تیز از وسایل مورد نیاز خیاطی است که به شما کمک می‌کند تا برش دقیقی داشته باشید و درعین‌حال از خستگی دست شما جلوگیری می‌کند؛ به‌طورکلی، ارزش آن را دارد که یک جفت قیچی باکیفیت انتخاب کنید و برای شروع کمی پول بیشتری خرج کنید.

استفاده از قیچی پارچه می‌تواند هر چیزی غیر از پارچه، آن را کند نموده و باعث برش ناهموار، ریزش پارچه و خستگی دست می‌شود. بهتر است آن‌ها را همراه با وسایل خیاطی دور از دسترس نگه دارید و به اعضای خانواده آموزش دهید که هرگز از قیچی مخصوص شما استفاده نکنند.

برای اینکه قیچی خود را در شرایط خوبی نگه دارید، تیغه‌ها را به‌طور منظم تمیز کنید و گاهی اوقات آن‌ها را روغن بزنید. از کشیده‌شدن بیش از حد تیغه‌ها با تلاش برای بریدن چندین لایه در یک‌زمان اجتناب کنید.

کاتر چرخشی

کاترهای چرخشی به‌سرعت و بادقت پارچه را با خطوط مستقیم برش می‌دهند. همیشه باید از کاتر چرخشی با تشک برش و خط‌کش استفاده کنید. ازآنجایی‌که این ابزار بسیار تیز است، یادگیری نحوه استفاده ایمن از کاتر چرخشی بسیار مهم است. زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید، تیغه را همیشه باید در کاور قرار دهید. همان طوری که از قیچی پارچه روی کاغذ استفاده نمی‌کنید، از تیغه چرخشی پارچه نیز روی کاغذ استفاده نکنید.

اگر کاتر چرخشی بیفتد، تیغه‌ی آن ممکن است دچار ضربه ببیند که بر برش تاثیر می‌گذارد. تیغه‌ها نیز با گذشت زمان کند می‌شوند و کارایی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند؛ درهرصورت، تعویض تیغه باعث می‌شود تا برش پارچه راحت‌تر شود.

تشک کاتر چرخشی

اگر می‌خواهید از کاتر چرخشی استفاده کنید، باید تشک برش داشته باشید.این تشک‌ها یا پدهای برش در اندازه‌های مختلف ازجمله تشک‌های تاشو موجود می‌باشند. تشک‌ها خود ترمیم شونده هستند؛ بنابراین کاترهای چرخشی آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌کنند و تشک‌ها نیز به کاتر چرخشی صدمه‌ای وارد نمی‌کنند.

همیشه از یک پد برش چرخشی روی یک سطح صاف سخت استفاده کنید و از بکارگیری چاقو یا تیغ روی تشک خودداری کنید. حتماً تشک خود را هرچند وقت یک‌بار یا هر زمانی که موردنیاز است با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

گچ خیاطی

این گچ‌ها توسط دوزنده‌ها برای ایجاد یک علامت موقت روی پارچه‌ها استفاده می‌شود تا به‌عنوان راهنما برای دارتها، درزها و یا ردیابی الگوهای پارچه استفاده شود.

سنجاق‌های مستقیم

سنجاق‌های مستقیم برای چسباندن الگوها به پارچه و همچنین برای نگه‌داشتن لبه‌های رول شده‌ای که در پروژه خیاطی خود قبل از دوخت ایجاد می‌کنید، استفاده می‌شوند. سنجاق خیاطی انواع مختلفی دارد.

چندین نخ با رنگ های متنوع

نخ

نخ در دوخت‌ودوز ضروری است. بدون آن، شما نمی‌توانید چیزی را بدوزید (بدیهی است). در اینجا چندین نخ را نام می‌بریم. نخ ابریشم، پلی‌استر و نخ پنبه‌ای. آشنایی با انواع نخ خیاطی میتواند شما را در انتخاب نخ برای خیاطی راهنمایی کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.