مجله آموزش خیاطیلوازم خیاطیوسایل مورد نیاز خیاطی که به آنها احتیاج دارید

وسایل مورد نیاز خیاطی که به آنها احتیاج دارید

اگر در حال تکمیل مجموعه لوازم خیاطی خود برای شروع کار خیاطی خود هستید یا به دنبال تهیه وسایل مورد نیاز برای شروع خیاطی هستید، در اینجا لیست تمام لوازم خیاطی وجود دارد که باید در اتاق خیاطی خود داشته باشید. وسایل مورد نیاز برای یادگیری خیاطی خود را با لیست زیر چک کنید و مورد بررسی قرار دهید. این موارد شامل وسایل مورد نیاز خیاطی مبتدی هم می‌باشد.

فهرست وسایل مورد نیاز خیاطی برای یک پروژه کامل :

خیاطی به‌اندازه‌ی آشپزی دارای اهمیت می‌باشد. خیاطی از اساسی‌ترین مهارت‌های است که هر خیاط عالی مانند شما باید بداند؛ اما مانند تهیه غذا برای خانواده که نیاز به مواد و چاشنی‌هایی دارد، نمی‌توانید خیاطی را بدون ابزار لازم به بهترین شکل ممکن انجام دهید؛ درنهایت، ما نمی‌خواهیم شما به این دلیل که نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید و چه چیزی را اول بخرید، ناامید شوید. برای آگاهی از لیست لوازم خیاطی موردنیاز و اینکه برای شروع آموزش خیاطی از صفر چه وسایلی لازم است، ادامه مطلب را بخوانید.

متر اندازه گیری خیاطی

متر اندازه‌گیری

متر اندازه‌گیری یکی از مهم‌ترین لوازم خیاطی است که باید همیشه در جعبه‌ابزار خیاطی خود داشته باشید. این خط‌کش انعطاف‌پذیر است و برای اندازه‌گیری بدن استفاده می‌شود.

سه عدد سوزن چرخ خیاطی

سوزن چرخ خیاطی

سوزن‌های خیاطی دستی در اندازه‌های متفاوت با انواع سرسوزن‌های گوناگون وجود دارد.

متداول‌ترین سوزن‌های خیاطی دستی، سوزن‌های تیز نامیده می‌شوند. تیزها دارای طول متوسط هستند (در مقایسه با تمام سوزن‌های موجود)، دارای چشمی گرد برای عبور نخ بوده و تقریباً برای هر پارچه‌ای مناسب هستند.

هنگام انتخاب یک سوزن، بهترین آن را برای پروژۀ خود بکار ببندید تا کمتر دچار مشکلات شوید. از سوزن‌های سنگین برای الیاف ضخیم یا سخت دوخت استفاده کنید. برای پارچه‌های ظریف سوزن‌هایی باظرافت بیشتر مناسب می‌باشند. سایر سوزن‌های مخصوص دوخت دستی عبارتند از سوزن گلدوزی، سوزن تودوزی، سوزن لحاف، سوزن عروسک‌دوزی و غیره.

در اکثر سوزن‌ها، هرچه عدد اندازه بزرگ‌تر باشد، سوزن کوچک‌تر است.

سوزن خیاطی دستی

سوزن دوخت دستی انواع مختلفی دارد. اندازه‌های آن‌ها نیز متفاوت می‌باشد؛ بنابراین اگر قصد دارید یک دوخت متقاطع، چند گلدوزی و یا سجاف روی شلوار خود داشته باشید، بدون سوزن نمی‌توانید کارهایی ازاین‌قبیل انجام دهید.

قیچی خیاطی

قیچی خیاطی

قیچی خیاطی تیز از وسایل مورد نیاز برای خیاطی است که به شما کمک می‌کند تا برش دقیقی داشته باشید و درعین‌حال از خستگی دست شما جلوگیری می‌کند؛ به‌طورکلی، ارزش آن را دارد که یک جفت قیچی باکیفیت انتخاب کنید و برای شروع کمی پول بیشتری خرج کنید.

استفاده از قیچی پارچه می‌تواند هر چیزی غیر از پارچه، آن را کند نموده و باعث برش ناهموار، ریزش پارچه و خستگی دست می‌شود. بهتر است آن‌ها را همراه با وسایل خیاطی دور از دسترس نگه دارید و به اعضای خانواده آموزش دهید که هرگز از قیچی مخصوص شما استفاده نکنند.

برای اینکه قیچی خود را در شرایط خوبی نگه دارید، تیغه‌ها را به‌طور منظم تمیز کنید و گاهی اوقات آن‌ها را روغن بزنید. از کشیده‌شدن بیش از حد تیغه‌ها با تلاش برای بریدن چندین لایه در یک‌زمان اجتناب کنید.

کاتر چرخشی

کاترهای چرخشی یکی از لوازم لازم برای خیاطی می‌باشد که به‌سرعت و بادقت پارچه را با خطوط مستقیم برش می‌دهند. همیشه باید از کاتر چرخشی با تشک برش و خط‌کش استفاده کنید. ازآنجایی‌که این ابزار بسیار تیز است، یادگیری نحوه استفاده ایمن از کاتر چرخشی بسیار مهم است. زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید، تیغه را همیشه باید در کاور قرار دهید. همان طوری که از قیچی پارچه روی کاغذ استفاده نمی‌کنید، از تیغه چرخشی پارچه نیز روی کاغذ استفاده نکنید.

اگر کاتر چرخشی بیفتد، تیغه‌ی آن ممکن است دچار ضربه ببیند که بر برش تاثیر می‌گذارد. تیغه‌ها نیز با گذشت زمان کند می‌شوند و کارایی آن‌ها کاهش پیدا می‌کند؛ درهرصورت، تعویض تیغه باعث می‌شود تا برش پارچه راحت‌تر شود.

پد کاتر چرخشی

اگر می‌خواهید از کاتر چرخشی استفاده کنید، باید صفحه برش یا پد داشته باشید.این صفحه‌ها یا پدهای برش در اندازه‌های مختلف ازجمله پدهای تاشو موجود می‌باشند. پدها خود ترمیم شونده هستند؛ بنابراین کاترهای چرخشی آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌کنند و صفحه‌ها نیز به کاتر چرخشی صدمه‌ای وارد نمی‌کنند.

همیشه از یک پد برش چرخشی روی یک سطح صاف سخت استفاده کنید و از به‌کارگیری چاقو یا تیغ روی پد خودداری کنید. حتماً صفحه برش خود را هرچند وقت یک‌بار یا هر زمانی که موردنیاز است با یک پارچه مرطوب تمیز کنید.

گچ خیاطی

گچ خیاطی هم یکی دیگر از وسایل خیاطی مورد نیاز است. این گچ‌ها توسط دوزنده‌ها برای ایجاد یک علامت موقت روی پارچه‌ها استفاده می‌شود تا به‌عنوان راهنما برای دارتها، درزها و یا ردیابی الگوهای پارچه استفاده شود.

سنجاق‌های مستقیم

سنجاق‌های مستقیم برای چسباندن الگوها به پارچه و همچنین برای نگه‌داشتن لبه‌های رول شده‌ای که در پروژه خیاطی خود قبل از دوخت ایجاد می‌کنید، استفاده می‌شوند. سنجاق خیاطی انواع مختلفی دارد.

چندین نخ با رنگ های متنوع

نخ

مگر می‌شود از لوازم مورد نیاز برای خیاطی نام ببریم اما نخ را فراموش کنیم؟! نخ در دوخت‌ودوز ضروری است که از آن به عنوان یکی از وسایل خیاطی حرفه ای نام میبرند. بدون آن، شما نمی‌توانید چیزی را بدوزید (بدیهی است). در اینجا چندین نخ را نام می‌بریم. نخ ابریشم، پلی‌استر و نخ پنبه‌ای. مقاله آشنایی با انواع نخ خیاطی می‌تواند شما را در انتخاب نخ برای خیاطی راهنمایی کند.

جعبه چوبی لوازم خیاطی

کیت ابزار خیاطی

وسایل لازم برای خیاطی به یک سازمان‌دهنده نیاز دارند تا آن‌ها را سر جای خود قرار دهد. می‌توانید از یک سبد، یک ظرف پلاستیکی، یک کیسه یا هر چیزی که شخصاً دارید برای نگهداری لوازم خیاطی خود استفاده کنید. شما ممکن است بخواهید یک سازمان‌دهنده خیاطی کوچک داشته باشید تا در هر سفر اضطراری یا فعالیت‌های در فضای باز به‌همراه داشته باشید.

چاک دهنده درز

چاک دهنده درز

اشتباهات رخ می‌دهند و چاک دهنده‌ی درزها کوک‌های های ناخواسته را برمی دارند.

نوک مناسب چاک دهنده درز به شما این امکان می‌دهد تا نخ‌های تکی را جدا کنید؛ درحالی‌که نوک‌گرد به شما اجازه می‌دهد تا کوک‌ها را در امتداد یک درز بدون پاره‌شدن پارچه بردارید. برای یادگیری نحوه استفاده از درز چاک دهنده‌ی خود وقت بگذارید. ازاین‌رو درزمان رفع خطای خیاطی آماده می‌باشید.

سنجاق‌ها و سنجاق گیر

یک سنجاق گیر، سنجاق و سوزن را در حین کار نگه می‌دارد. مدل کلاسیک بالشتک استاندارد گوجه‌فرنگی است؛ اما می‌توانید از بین گزینه‌های زیادی انتخاب کنید.

سنجاق‌ها نیز در سبک‌های مختلفی هستند که هرکدام اهداف خاص خود را دارند. ممکن است بخواهید انواع مختلفی را که نیاز دارید خریداری کنید؛ اما یک بسته سنجاق با سرهای بزرگ و قابل‌مشاهده بیشتر نیازهای خیاطی شمارا تأمین خواهد کرد.

بالشتک‌های خوب معمولاً با خاک‌اره و پشم پر شده‌اند. روئینگ پشمی حاوی لانولین است و از زنگ زدن پین‌ها جلوگیری می‌کند. اگر خودتان درست می‌کنید، پوست گردوی خردشده جایگزین خوبی برای خاک‌اره است.

توت‌فرنگی که به اکثر بالشتک‌ها وصل می‌شود (اما به‌طور جداگانه نیز موجود است) با ماسه ریز یا سنباده پرشده است. عملکرد سایشی این پرکننده‌ها آلودگی و زنگ‌زدگی را از بین می‌برد و سنجاق‌ها را تیز و صاف نگه می‌دارد.

ماسوره و کاور آن

ماسوره‌ها

ماسوره‌ها در چرخ‌خیاطی دیده می‌شوند و بخش مهمی هستند که به‌راحتی نمی‌توانید آن‌ها را بردارید. آن‌ها سبک‌های مختلفی دارند و از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. ماسوره نخ دوم را تأمین می‌کند که از پایین با نخ بالا ترکیب می‌شود تا به‌راحتی بتوانید روی پارچه کوک بزنید.

در حال اتوکشی کردن لباس

اتو

اتو کردن برای جلوگیری از تغییر سایز

برخی از پارچه‌ها را باید قبل از برش اتوکشی کرد، در حالی که برخی دیگر را باید بعد از برش و قبل از دوخت اتوکشی شود. این پارچه‌ها هنگام اتو کردن تغییر شکل می‌دهند (اغلب کوتاه می‌شوند) یا شکل اصلی خود را از دست می‌دهند. این باعث می‌شود اگر قبل از دوخت اتو نشوند. اندازه و سایز موردنظر ما را نداشته باشند.

همچنین توصیه می‌شود ابتدا پارچۀ خود را قبل از برش اتو کنید تا از شر چین‌وچروک خلاص شوید و از برش نادرست که دوخت شمارا در معرض خطر قرار می‌دهد جلوگیری کنید.

چرخ خیاطی

یکی از مهم‌ترین وسایل مورد نیاز خیاطی با الگو، چرخ خیاطی می‌باشد. با چرخ‌خیاطی خود می‌توانید تمام کارهای خیاطی خود را به‌راحتی انجام دهید. همۀ ما به‌خاطر وجود چرخ‌خیاطی این لباس‌های زیبا، شیک و مد روز را در خانه داریم. در مقاله راهنمای خرید چرخ خیاطی به شما کمک می‌کنیم چرخ خیاطی مناسب خود را تهیه کنید.

پارچه

پارچه یکی دیگر از وسایل لازم برای شروع خیاطی می‌باشد. انتخاب پارچه باکیفیت خوب برای موفقیت شما در دوخت‌ودوز بسیار مهم است. همیشه جنس مناسب را برای پروژه انتخاب کنید تا مطمئن شوید که لباس شما دارای پارچه و تن خور مناسب است.

خط‌ کش‌ها

یکی از ابزارهای مهم و پرکاربرد در خیاطی خط کش است، اما خط کش خیاطی تنها یک خط کش ساده نیست. در خیاطی از خط کش‌های مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام شکل و کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه، به بررسی انواع خط کش‌ها و کاربردهای آنها در خیاطی می‌پردازیم.

خط کش گرنل

خط کش گرنل به عنوان یکی از انواع خط کش‌های محنی است که نوع پلاستیکی بیشتر در خیاطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خط کش، یک از بهترین خط کش‌ها برای رسم انحنای فاق در الگوی شلوار است و همچنین برای ترسیم انحنای طولانی ناحیه پهلوی ران و باسن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرخ ردیابی

اگر می‌خواهید علائم خاصی را روی پارچه بکشید، به یک چرخ ردیابی نیاز دارید. این چرخ‌ها می‌توانند تاثیر بسیار ظریفی روی پارچه داشته باشند و پس از اتمام دوخت این خطوط از بین می‌روند. چرخ ردیابی این کمک را به شما می‌کند تا به درستی الگو را دنبال کنید. با یک الگو یا طرح اولیه، دوخت بسیار آسان‌تر است و این چرخ‌های ردیابی به شما در انجام این کار کمک می‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با تجهیزات خیاطی و وسایل مورد نیاز خیاطی حرفه ای و کاربرد هریک از آن‌ها آشنا کردیم تا برای شروع خیاطی از آنها بتوانید در خیاطی های خود استفاده کنید. اگر ابزارهای خیاطی دیگری می‌شناسید که از وسایل مورد نیاز خیاط می‌باشد و ما آن را معرفی نکردیم در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. اکنون که با وسایل مورد نیاز آموزش خیاطی آشنایی کامل پیدا کردید وقت آن است که هنر خیاطی را به‌صورت حرفه ای شروع کنید دوره نازک دوزی اولین مرحله آموزش می‌باشد که برای اطلاعات بیشتر از طریق کلیک بر روی دکمه زیر به صفحه آن دسترسی پیدا می‌کنید.

آموزش نازک دوزی حرفه ای

برای دیدن دوره‌های آموزش خیاطی آموزشگاه سحر و یا ثبت نام در دوره‌ها با کلیک بر روی دکمه‌های زیر به بخش‌های مربوط وارد شوید

ممکن است علاقه داشته باشید

7 نظرات

  1. من همیشه به دنبال لیست وسایل مورد نیاز برای آموزش خیاطی بودم تا اینکه این مقاله رو خوندم و خیلی مفید و جامع بود.متشکرم

  2. سلام. تشکر میکنم بابت این مقاله جامع و مفیدی که نوشتید. من همیشه این سوال رو داشتم که برای آموزش خیاطی چه وسایلی لازم است تا اینکه مقاله شما رو دیدم و به جواب خودم رسیدم. باز هم تشکر میکنم از شما

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

آخرین مطالب