آشنایی با انواع دوره های خیاطی

2 2,170

متأسفانه بسیاری از افراد با انواع دوره های خیاطی آشنایی ندارند و نمیدانند دوره های خیاطی شامل چیست؛ و یا اینکه این سؤال را دارند که خیاطی چند دوره دارد؟ بنابراین در این مقاله سعی شده است لیستی از دوره‌های خیاطی به‌همراه توضیحات درمورد هریک از آن‌ها ارائه دهیم تا بیشتر آشنا شوید؛ بنابراین اگر می‌خواهید در این هنر به جایگاه خوبی دست پیدا کنید و مهارت‌های خود را افزایش دهید، باید در دوره‌ها و کلاس‌های خیاطی فنی حرفه ای مختلف شرکت کنید. درحال‌حاضر سازمان‌های دولتی و خصوصی انواع دوره‌های خیاطی را برگزار می‌کنند که آموزشگاه خیاطی سحر در تهران هم یکی از این مراکز می‌باشد.

راهنمای مطالعه پنهان

با انواع دوره های خیاطی آشنا شوید :

برای اینکه بتوانید در خیاطی کسب درامد کنید و موقعیت خود را تثبیت کنید، آشنایی با دوره‌های مختلف خیاطی بسیار مهم است؛ بنابراین نام دوره های خیاطی به ترتیب به‌همراه توضیحات در زیر آمده و برای استفاده در اختیار شما قرارگرفته است.

آموزشگاه نازک دوزی در تهران

دوره نازک دوز زنانه

دوره نازک دوز زنانه یکی از اصلی‌ترین دوره‌های آموزش خیاطی می‌باشد که هر هنرجویی باید این دوره را بگذراند. در این دوره کوتاه اما کاربردی، همه چیزهایی را که باید درمورد خیاطی بدانید، یاد خواهید گرفت. به زبان ساده، این دوره می‌تواند یک هنرجوی مبتدی را با ابزار و وسایل مورداستفاده در خیاطی و نحوه کار با آن‌ها آشنا کرده و آموزش دهد. برای آشنایی با این دوره و توضیحات تکمیلی به صفحه دوره نازک دوز زنانه در تهران مراجعه کنید.

دوره مانتو دوزی

دوره مانتو دوز

دوره مانتو دوز در تهران یکی از دوره‌هایی است که زمان کمتری می‌برد و نسبت به دوره‌های دیگر کاربرد بیشتری دارد. دوره دوخت مانتو یکی از محبوب‌ترین دوره‌هاست که با نحوه کشیدن الگوی مانتوها، طراحی و دوخت آشنا می‌شوید که پس از اتمام این دوره می‌توانید زیباترین مانتو‌های موجود در بازار را برای خود و یا دیگران بدوزید. برای آشنایی و توضیحات تکمیلی به صفحه آموزش دوخت مانتو در تهران مراجعه کنید.

دوخت شلوار زنانه با چرخ خیاطی

دوره شلوار دوز زنانه

دوره شلوار دوز زنانه در تهران یکی از دوره‌هایی است که به‌دلیل استقبال زیاد در تمام آموزشگاه‌های خیاطی برگزار می‌شود. شما در این دوره با دوخت انواع شلوار آشنا می‌شوید. برای آموزش خیاطی شلوار به‌پیش نیازی احتیاجی نیست اما پیشنهاد می‌شود قبل از آن در دوره نازک دوز زنانه شرکت کنید. برای آشنایی و توضیحات تکمیلی این دوره به صفحه دوره آموزش شلوار دوز زنانه مراجعه کنید.

دوره ضخیم دوزی زنانه در تهران

دوره ضخیم دوزی زنانه

یکی دیگر از انواع دوره‌های خیاطی، دوره ضخیم دوزی زنانه است. بسیاری از خیاطان که دوره آموزشی ضخیم دوزی زنانه را گذرانده‌اند به‌واسطه مهارت خود درامد بالایی کسب می‌کنند. هنرجو پس از آشنایی با الگو، دوخت لباس‌های ضخیم مثل کت ، پالتو، شنل و … را می‌تواند بیاموزد. برای آشنایی با سرفصل های این دوره و توضیحات تکمیلی به صفحه آموزش ضخیم دوزی زنانه در تهران مراجعه کنید.

دوخت لباس عروس با چرخ خیاطی

دوره لباس شب و عروس

دوره لباس شب و عروس یکی از دوره‌های پیشرفته و یکی از پردرآمدترین دوره‌ها در بین تمام دوره‌های خیاطی است. برای شرکت در این دوره هنرجو باید دوره‌های نازک دوزی و ضخیم دوزی را گذرانده باشد. برای مشاهده و آشنایی با این دوره به صفحه دوره آموزش لباس شب و عروس مراجعه کنید.

ژورنال شناسی

دوره ژورنال شناسی

دوره ژورنال شناسی در تهران باهدف شناخت و الگوسازی انواع مدل‌ها از روی ژورنال برگزار می‌شود. ترسیم الگو، برش و دوخت برای هر مدل، از سرفصل‌های دوره آموزشی است که هنرجو در طول دوره به آن تسلط می‌یابد؛ و مدت آموزش این دوره در آموزشگاه خیاطی سحر بین 4 تا 6 ماه می‌باشد. برای آشنایی با این دوره به صفحه ژورنال شناسی همراه با الگو مراجعه کنید.

مانکن لباس سفید آغشته به رنگ های متنوع

دوره طراحی لباس زنانه

دوره طراحی لباس زنانه با مدرک بین‌المللی در تهران می‌تواند دروازه‌ای برای علاقه‌مندان به ورود به دنیای مد و طراحی حرفه‌ای باشد؛ پس از شرکت در یک دوره آموزشی ارزشمند می‌توانید هر لباس شیک و زیبایی که می‌خواهید طراحی کنید. و در پایان خبر خوب اینکه این دوره هیچ پیش‌نیازی ندارد و فقط علاقه به دنیای مد لازم است داشته باشید. برای آشنایی و توضیحات تکمیلی این دوره به صفحه دوره آموزش طراحی لباس زنانه با مدرک بین المللی مراجعه کنید.

در حال بافندگی با دومیل

دوره بافندگی

دوره بافندگی در تهران شامل آموزش بافندگی با میل و آموزش بافندگی با ماشین بافت می‌باشد. آموزشگاه خیاطی سحر نیز همانند دیگر دوره‌ها، دوره بافندگی را از مبتدی تا پیشرفته برای هنرجویان برگزار می‌کند. برای آشنایی و توضیحات این دوره به صفحه آموزش بافتنی فنی حرفه ای مراجعه کنید.

ثبت نام کلاس خیاطی فنی حرفه ای

دوره های آموزش خیاطی زنانه با ارائه مدرک رسمی فنی و حرفه ای

آموزشگاه‌ خیاطی‌ سحر‌ با برگزاری‌ مستمر‌ انواع دوره های آموزش خیاطی از مبتدی تا پیشرفته تحت نظر‌ سازمان‌ فنی و حرفه‌ای‌ کشور و ارایه مدارک‌ معتبر‌ بین‌ المللی به هنرجویان گرامی خدمت‌ رسانی میکند. این مجتمع آموزشی با بیش ‌از‌ 30 سال سابقه‌ آموزشی توانسته است‌ به بهترین‌ آموزشگاه‌ خیاطی‌ در تهران تبدیل‌ شود‌ و نشان این جایگاه‌ نظرات هنرجویانی است‌ که از این خدمات‌ بهره‌ برده اند.

در آموزشگاه خیاطی سحر از چه متدهایی برای آموزش خیاطی فنی حرفه ای استفاده می‌شود ؟

ما در آموزشگاه سحر با استفاده از جدیدترین متدهای روز و بر اساس ترکیب متدهای مولر، متریک و گرلاوین برای آموزش به هنرجویان استفاده میکنیم.

هزینه کلاس خیاطی در تهران

شهریه آموزشگاه خیاطی در تهران می‌تواند در مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت باشد، شایان ذکر است شهریه دوره های خیاطی فنی حرفه ای با نرخ خیاطی زنانه 1402 مصوب سازمان فنی‌وحرفه‌ای برگزار می‌گردد و در پایان دوره خیاطی فنی حرفه ای و پس از شرکت در آزمون گواهینامه رسمی از این سازمان دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است آموزشگاه خیاطی سحر برای رفاه حال هنرجویان امکان پرداخت شهریه ها را به‌صورت اقساط فراهم کرده است. هزینه و قیمت کلاس آموزش خیاطی نسبت به تعداد ساعات دوره و آموزش شما بسیار کم است. جالب اینجاست در پایان دوره، بسیاری از هنرجویان لباس‌هایی دارند که ارزش مادی آن‌ها بیشتر از هزینه کلاس است.

تعریف خیاطی

خیاطی یکی از شغل‌هایی است که لازم است صاحب شغل دارای خلاقیت، قدرت تخیل و هنر بالایی باشد. این موارد جزو فاکتورهای اساسی برای موفقیت در رشته خیاطی محسوب می‌شوند. به علت کاربرد و تقاضای بالای این رشته در بازار کار بسیاری از افراد مخصوصاً خانم‌ها علاقه‌مند به یادگرفتن این رشته جذاب و هنری هستند.

دراین‌باره می‌توان گفت روش‌های آموزشی خیاطی مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید بر اساس سلیقه و نظر خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید در ادامه شمارا با اصلی‌ترین روش‌های آموزشی خیاطی آشنا می‌کنیم.

دوره کامل خیاطی چند ماه است؟

شاید برای شما سؤال پیش بیاید که یک دوره کامل خیاطی چند ماه طول می‌کشد. این موضوع کاملاً به شما بستگی دارد که دوره‌های آموزشی را به چه صورت بگذرانید چون هر دوره‌ای مدت زمان خاص خودش را دارد؛ مثلاً مدت زمان دوره نازک دوزی 4 ماه است و یا دوره ژورنال شناسی بین 4 ماه تا 6 ماه می‌باشد.

معرفی اصلی‌ترین روش‌های آموزشی خیاطی

برای یادگرفتن خیاطی سه روش اصلی وجود دارد که می‌توان گفت هرکدام از آن بسته به نظر و شرایط هر فرد می‌توانند بهترین گزینه محسوب شوند، اما در حالت کلی می‌توان گفت روش یادگیری اول، کاربردی‌تر و مفیدتر از دیگر روش‌ها است. این روش‌ها عبارتند از:

 • یادگیری خیاطی با کمک دوره‌های آموزش خیاطی به‌صورت حضوری در آموزشگاه خیاطی، که بهترین نوع آموزش است

 • استفاده از ویدیوهای آموزشی خیاطی یا کتاب‌های خودآموزی خیاطی

 • یادگیری خیاطی با روش آموزشی آنلاین

کلاس آموزش خیاطی و هدف برگزاری دوره‌های آموزش خیاطی

هدف از برگزاری دوره های آموزش خیاطی با مدرک فنی حرفه ای در تهران، آموزش هنرجویانی است که علاقه به رشته خیاطی به‌صورت واقعی دارند، و در آینده دوست دارند خیاطی را به عنوان یک شغل انتخاب کنند و در بازار کار مشغول شوند. و همچنین با در نظر گرفتن نیاز های جامعه و بازار کار رشته خیاطی بتوانند نیازهای خیاطی از روی الگو، برش و دوخت را در تولید برطرف سازند.

امروزه خیاطی جزو محبوب‌ترین و پردرآمدترین شغل‌ها در جهان محسوب می‌شود. این مسئله به این دلیل است که شاخه‌های مختلفی از این رشته وجود دارد که افراد می‌توانند بسته به علاقه خود در یکی از آن‌ها حرفه‌ای شده و به فعالیت خود در دنیای جذاب خیاطی ادامه دهند. برای وارد شدن به این حیطه کاری نیز ابتدا باید این هنر را یاد بگیرید که می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند تحصیل در رشته خیاطی، یادگیری از طریق دوره های آموزش خیاطی، یادگیری به‌صورت خودآموز و غیره این کار را انجام دهید. در ادامه درباره خیاطی، دوره های آموزشی خیاطی و مهم‌ترین سؤالات درباره آن صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

بازار کار و فرصت‌های شغلی خیاطی

فرصت‌های شغلی و بازار کار خیاطی چگونه است؟ خیاطی جزو مشاغلی است که می‌توان با روش‌های مختلفی در آن فعالیت کرد، برای مثال استخدام به‌صورت تمام‌وقت فقط بخش کوچکی از فرصت شغلی خیاطی است. یک خیاط ممکن است در شرکت‌های تولید یا کارگاه‌های پوشاک که خیاطی را به روش سنتی انجام می‌دهند استخدام شود.

با کمک دوره‌های آموزش خیاطی و یادگیری این شغل می‌توانید به‌راحتی برای مکان‌های مختلفی مثل کارگاه‌های خیاطی، تولیدکننده‌های لباس، شرکت‌های مد و فشن و غیره کارکنید. همچنین امکان کارآفرینی و کار کردن به‌صورت مستقل نیز در این شغل وجود دارد و می‌توان با کمک وام‌های اداره کار یا فنی و حرفه‌ای کار خود را به‌صورت مستقل شروع کنید. یکی از زمینه‌های دیگر برای شغل خیاطی، گذراندن آزمون‌های مربی‌گری و کار کردن به‌عنوان مربی و یا دریافت مجوز از وزارت کار برای راه‌اندازی آموزشگاه است.
درنهایت از مهم‌ترین فرصت‌های شغلی خیاطی می‌توان به دوخت مزون‌های لباس‌های نامزدی و عروسی، چرم‌دوزی، الیاف سنجی، طراحی لباس صحنه، دوخت لباس بچگانه، دوخت لباس زنانه، دوخت لباس مردانه، دوخت لباس‌های تزئینی و فانتزی و دیگر موارد اشاره کرد.

میزان درآمد خیاطی

میزان درآمد خیاطی نیز مثل هر شغل دیگری بیش‌تر به مهارت، تلاش و تجربه فرد مربوط می‌شود. علاوه بر این مسائل در خیاطی نوع و کیفیت کار نیز تأثیر مستقیمی بر روی درآمد فرد می‌گذارد. همچنین واضح است که کار کردن در یک تولیدی لباس به‌مراتب درآمد کم‌تری به نسبت کار کردن در مزون‌های شخصی دارد. در حالت کلی می‌توان گفت درآمد خیاطی به مواردی مانند سابقه کاری، میزان شهرت، شهر محل فعالیت، سطح درآمد مشتریان و غیره بستگی دارد. درنهایت بهتر است بدانید شغل خیاطی به‌طور میانگین درآمد مناسب و خوبی را برای افراد ایجاد می‌کند.

مزیت‌های دوره‌های آموزش خیاطی

آشنایی با فواید دوره‌های آموزشی خیاطی

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره کردیم دوره‌های آموزش خیاطی، بهترین روش یادگیری خیاطی محسوب می‌شوند. یادگیری خیاطی مزیت‌های مختلفی را برای افراد مخصوصاً خانم‌ها دارد. از مهم‌ترین فواید دوره‌های آموزش خیاطی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منعطف بودن ساعات کاری خیاطی
 • قابلیت یادگیری راحت و ساده خیاطی در دوره‌های آموزش خیاطی
 • داشتن یک شغل پردرآمد و هنری
 • ایجاد روحیه شاد و سالم در خانم‌های خیاط
 • بالا بردن میزان تعاملات خیاط با جامعه
 • بالا رفتن خلاقیت و نوآوری فرد با یادگرفتن خیاطی
 • امکان دوختن لباس به‌صورت مستقل برای خود و خانواده
 • قابلیت کار کردن در کارگاه‌های خیاطی یا مزون‌های مختلف لباس
 • امکان مهاجرت به خارج از کشور بامهارت خیاطی
 • امکان دریافت وام مناسب به‌عنوان خیاط
 • عدم احتیاج به محیط مخصوص و پرهزینه برای راه‌اندازی کار مستقل به‌عنوان خیاط

سخن پایانی

اکنون‌که با انواع دوره‌ های خیاطی آشنا شدید نتیجه می‌گیریم که هنر خیاطی دنیای گسترده‌ای دارد؛ بنابراین برای حرفه‌ای شدن و ورود به بازار کار و کسب درآمد لازم است در دوره های آموزش خیاطی سازمان فنی و حرفه ای تهران شرکت کنید و مهارت‌ها و تخصص‌های لازم را فرا بگیرید. برای دیدن و آشنایی با هر یک از سرفصل های کلاس خیاطی فنی حرفه ای به صفحه دوره آموزش خیاطی موردنظر خود که در بالا به معرفی آن‌ها پرداختیم مراجعه کنید.

شما در آموزشگاه خیاطی سحر آموزش خیاطی به روش ساده را فرا خواهید گرفت و با انواع دوره های خیاطی از ابتدا تا انتها با امکان پرداخت به صورت اقساطی در کنار شما خواهد بود. برای پیش ثبت‌نام در دوره های خیاطی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ثبت نام در دوره های آموزش خیاطی

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. هانیه زهرا می گوید

  سلام
  مرسی بابت آموزش هاتون🌸
  من از بچگی عاشق هنر خیاطی بودم ، بخاطر همین چند ماه که بعنوان هنر آموز به کلاس های خیاطی میرم .
  بازم منونم♡

  1. آموزشگاه خیاطی سحر می گوید

   خواهش میکنم دوست عزیز خوشحالیم از اینکه برای شما مفید بوده. و امیدواریم که در عرصه هنر خیاطی همیشه موفق باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.