مجله آموزش خیاطیدانستنی های خیاطیمراحل آموزش خیاطی، وارد دنیای حرفه ای خیاطی شوید

مراحل آموزش خیاطی، وارد دنیای حرفه ای خیاطی شوید

شاید این سؤال را از خودتان بپرسید که برای آموزش خیاطی از کجا باید شروع کرد؟ یا نحوه یادگیری خیاطی به چه صورت است؟ بهترین راه و آسان ترین روش یادگیری خیاطی این است که مراحل آموزش خیاطی را به ترتیب دنبال کنید.برای شروع هر هنر و مهارتی مراحل و دستورالعمل های زیادی لازم است. خیاطی نیز یکی از این هنرهاست. هنری است که برای یادگیری آن علاوه بر صبر باید برنامه ریزی کرد. در این مقاله از آموزشگاه خیاطی سحر شما را با ساده‌ترین مراحل و قدم ها برای یادگیری خیاطی آشنا کرده ایم و با دنبال کردن 6 مرحله زیر، مطمئناً می توانید آن را از طریق شرکت در دوره های جامع خیاطی در تهران در آموزشگاه خیاطی سحر و تمرینات زیادی فرا گیرید. تا در این مسیر شاهد پیشرفت خارق العاده خود باشید و در کمترین زمان به یک خیاط حرفه ای تبدیل، و وارد بازار کار شوید.

حرکت در مسیر آموزش های اصولی

ممکن است از خودتان این سؤال را بپرسید که خیاطی را از کجا شروع کنم؟ برای انجام یک حرکت مستمر و حرفه ای در خیاطی بهتر است آموزش های اصولی را دنبال کنید. شروع خیاطی علاوه بر مراحل ذکر شده دارای آموزش تخصصی نیز می باشد که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم.

1- هدف از خیاطی را مشخص کنید و یک روش یادگیری را انتخاب کنید.

هدف از خیاطی

شما باید مشخص کنید که در چه زمینه ای قرار هست فعالیت کنید تا مسیر و روش یادگیری و آموزش مشخص شود. به عنوان مثال برای دوخت لباس برای خود، دوخت مانتو، دوخت دامن، لباس عروس و شب ، فعالیت در تولیدی و یا تجاری، و غیره هر کدام مسیر متفاوت آموزشی خود را خواهد داشت.

روش آموزش و یادگیری خیاطی

برای یادگیری خیاطی نیز می توانید به صورت خود آموز با استفاده از کتاب و یا فیلم، یا از طریق شرکت در آموزشگاه های خیاطی و مربی اقدام نمایید. این نکته را فراموش نکنید بهترین روش یادگیری خیاطی از طریق آموزشگاه و مربی، اثربخشی بیشتری خواهد داشت. خصوصا اگر تمایل به دریافت مدرک از سازمان فنی و حرفه ای دارید.

نازک دوزی؛ اولین قدم برای یادگیری خیاطی و مهارت کار شماست

اگر قصد دارید در کلاس آموزش خیاطی از ابتدا شرکت کنید، باید در دوره نازک دوزی شرکت کنید.

ساده‌ترین راه برای یادگیری خیاطی حرفه‌ای، شرکت در آموزش نازک دوزی زنانه در آموزشگاه سحر است. این دوره اصولی‌ترین مفاهیم دوخت و دوز را پوشش می‌دهد. آشنایی با وسایل خیاطی، درک اصطلاحات خیاطی و مفاهیم کلیدی، یادگیری انواع کوک و آموزش دوخت انواع زیپ از مهم‌ترین آموزش‌های نازک دوزی است. از طرفی پس از یادگیری نازک دوزی می‌توانید انواع لباس‌های ساده، دامن، بالاتنه، یقه و آستری را بدوزید و در ابتدای راه حرفه‌ای ترین تجربه را به‌دست بیاورید.

نازک دوزی زنانه در واقع اولین دوره و مقدمه برای آموزش و یادگیری خیاطی است و اگر می‌خواهید دوره‌های خیاطی دیگر را بگذرانید باید مدرک دوره نازک دوزی را داشته باشید؛ مثلاً اگر می‌خواهید دوره ضخیم دوزی را بگذرانید باید قبل از آن مدرک دوره نازک دوزی داشته باشید؛ و بعد از دوره نازک دوزی باید مسیر خود را برای ادامه به‌صورت تخصصی مشخص نمایید. مراحل خیاطی به ترتیب خیلی مهم می‌باشد که باید آن را در نظر بگیرید.

همچنین برای شما آزمون نازک دوزی رایگان تدارک دیده‌ایم برای سنجش میزان دانش شما که می‌توانید در صفحه آزمون خیاطی نازک دوزی ببینید.

2- آشنایی و شناخت با ابزار و وسایل مورد نیاز برای آموزش خیاطی

ممکن است فکر کنید این مرحله یک فرآیند آسان است. با این حال باید به این نکته توجه کنید که دانستن ابزار و لوازم خیاطی حرفه ای چندان پیچیده نیست، اما اگر این مرحله را به درستی طی نکنید، هرگز نمی توانید یک خیاط حرفه ای شوید. اگر در آموزشگاه خیاطی در حال یادگیری هستید، حتی بدون دانستن نحوه استفاده از ساده‌ترین وسایل مانند رولت خیاطی و پیستوله، اگر دانش نداشته باشید نمی توانید وارد دنیای حرفه ای خیاطی شوید.

دانستن ابزارهای مورد نیاز برای اندازه گیری، رسم و برش الگو و دانستن وسایل و ابزار مورد نیاز برای دوخت می تواند به شما کمک کند تا با اطمینان شروع کنید. این ابزارها شامل :

  • متر خیاطی
  • کاغذ الگو
  • خط کش بلند
  • خط کش منحنی
  • صابون خیاطی یا مل
  • گچ
  • رولت خیاطی

برای آشنایی بیشتر با ابزارهای خیاطی مقاله وسایل مورد نیاز خیاطی را مطالعه کنید.

آشنایی با انواع پارچه

دانستن ویژگی ها و کاربرد هر پارچه به شما کمک می کند تا با دانش بیشتری پارچه مورد نظر خود را انتخاب کنید. آشنایی با انواع پارچه این فرصت را به شما می دهد که به جای آزمون و خطای انتخاب پارچه، آموزش بیشتری جایگزین و کسب کنید. این فرآیند سرعت یادگیری شما را افزایش می دهد.

3- متدهای خیاطی یکی از مراحل آموزش خیاطی به روش ساده

اگر به دنیای خیاطی و دوخت و دوز علاقه دارید، باید بدانید که هر روش خیاطی چارچوب ها و اصول خاص خود را دارد. یادتان باشد بعد از مدت ها که خیاطی کردید می توانید با انواع متد خیاطی آشنا شوید و به تمام روش ها سر بزنید و آموزش های لازم برای هر متد را ببینید.

اما برای شروع، از یادگیری چند روش به طور همزمان خودداری کنید. انتخاب روش اصلی به ویژگی ها و عادت های شخصی فرد بستگی دارد.

4- آموزش ترفندهای اندازه گیری در خیاطی

اندازه گیری صحیح مانند اولین آجری است که برای ساختن یک ساختمان ارزشمند می گذارید. اندازه گیری اولین نقطه ای است که باید در آن حرفه ای عمل کنید و جایی برای شک و تردید باقی نگذارید. یادگیری اصول صحیح محاسبه اندازه ها، مهمترین ترفند برای داشتن یک لباس عالی و بدون ایراد است.

 

5- رسم الگوهای حرفه ای در خیاطی

اگر فکر می کنید الگو کشیدن شما را یک خیاط سطحی جلوه می دهد، باید بدانید که حتی یک خیاط حرفه ای هم بدون نقشه راه نمی تواند به جایی که می خواهد برسد. یکی از مهمترین مراحل یادگیری خیاطی حرفه ای بعد از اندازه گیری های دقیق، رسم الگو است. بنابراین، ابزارهای مناسب رسم الگو (مانند کاغذ الگو، خط کش ماری، مداد و صابون خیاطی) را بردارید و قبل از خیاطی وقت خود را صرف انجام مهمترین کارها کنید. هرچه الگوهای شما حرفه ای تر باشند، نتیجه نهایی خوش فرم تر به نظر می رسد. در ابتدا می توانید از الگو های ساده و آماده در اینترنت استفاده کنید.

6- تکنیک برش زدن الگو روی پارچه را بیاموزید

ساده‌ترین راه برای خیاطی حرفه ای، یافتن ترفندهای آسان است. این ترفندها می تواند کار شما را از دیگران متمایز کند. برش پارچه یکی از مراحلی است که باید ترفندهای اولیه آن را قدم به قدم یاد بگیرید. نحوه قرار دادن الگوی کاغذی و ثابت کردن آن باید با دقت تمام انجام شود.

به طور کلی باید طول قد لباس را موازی با ترکی پارچه قرار دهید و برای برش زدن به خواب پارچه دقت کنید. ترفندهای برش زدن بسیار مفید هستند، به خصوص در آموزش دوره مانتو دوز و لباس هایی که با وجود جزئیات و ریزه کاری ها بسیار کاربرد دارد.

دوخت درز؛ آسان است، اما نیاز به دقت و تجربه دارد

اگر نتیجه کارتان را به استاد خیاطی نشان دهید، درز روی لباس اولین قسمتی است که او به آن توجه می کند. میزان مهارت، حوصله و سلیقه شما در خیاطی با نوع دوخت درز ارتباط مستقیم دارد. بنابراین در صورت ضعف در این قسمت باید هر چه سریعتر آموزش خیاطی را از سر بگیرید.

ضخیم دوزی؛ مرحله آخر

کسب تجربه در خیاطی پایانی ندارد. حتی اگر معروف ترین خیاط دنیا باشید، در برخورد با جدیدترین مدل لباس ها، جدیدترین پارچه ها و جدیدترین موقعیت ها بی تجربه هستید! گذراندن مرحله ضخیم دوزی تضمین می کند که اصلی ترین و سخت‌ترین مراحل خیاطی را با موفقیت پشت سر گذاشته اید. ضخیم دوزی یعنی دوخت لباس با پارچه های ضخیم و با گذراندن دوره ضخیم دوزی زنانه تجربه دوخت انواع پالتو و کت و لباس های مناسب فصل سرد را به دست خواهید آورد.

نیاز به مشاوره رایگان برای انتخاب دوره مناسب دارید؟ لطفا اطلاعات تماس خود را در فرم زیر وارد کنید تا همکاران ما جهت راهنمایی با شما تماس حاصل کنند.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

سخن پایانی

در این مقاله خواندیم که آموزش خیاطی مرحله به مرحله چگونه است و خیاطی را از کجا شروع کنیم و به سؤال شما که برای یادگیری خیاطی از کجا شروع کنم پاسخ دادیم و اینکه یادگیری خیاطی با کمک مربیان مجرب می تواند سرعت فراگیری شما را افزایش دهد. برای یادگیری و آموزش بهتر خیاطی، بهتر است که از همان ابتدا، اصول اولیه خیاطی را به صورت اصولی و درست آموزش ببینید. اگر اصول اولیه خیاطی را به درستی یاد بگیرید، در آینده می‌توانید به راحتی هر مدل لباسی را که می‌خواهید برای خود و دیگران بدوزید. از طرف دیگر، جدیدترین ترفندهای خیاطی و تکنیک هایی را یاد خواهید گرفت که ممکن است با آموزش خیاطی در خانه به دست نیاورید. اگر به خیاطی علاقه دارید در آموزشگاه خیاطی با شما هستیم. برای ثبت نام در دوره های آموزشی با شماره 22851765-021 تماس بگیرید و یا فرم ثبت نام دوره های آموزش خیاطی را کامل کنید.

ثبت نام در دوره های آموزش خیاطی

برای دیدن دوره‌های آموزش خیاطی آموزشگاه سحر و یا ثبت نام در دوره‌ها با کلیک بر روی دکمه‌های زیر به بخش‌های مربوط وارد شوید

ممکن است علاقه داشته باشید

2 نظرات

  1. سلام. من همیشه این سوال رو داشتم که برای خیاطی از کجا شروع کنم و مراحل به چه صورته تا اینکه این مقاله به من خیلی به من کمک کرد و نقشه راه رو به من نشون داد. باتشکر از شما

    • سلام ممنونم از دیدگاه شما. بله این سوالی بود که اکثرا از ما میپرسیدن چگونه خیاطی را شروع کنیم؟ برای این منظور تصمیم گرفتیم این مقاله رو تهیه کنیم تا کمک کنیم مسیر یادگیری و آموزش خیاطی شفاف باشه.

دیدگاه خود را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

آخرین مطالب