مراحل آموزش خیاطی، وارد دنیای حرفه ای خیاطی شوید

0 149

شاید این سوال را از خودتان بپرسید که برای آموزش خیاطی از کجا باید شروع کرد؟ یا نحوه یادگیری خیاطی به چه صورت است؟ بهترین راه و آسان ترین روش یادگیری خیاطی این است که مراحل آموزش خیاطی را به ترتیب دنبال کنید.برای شروع هر هنر و مهارتی مراحل و دستورالعمل های زیادی لازم است. خیاطی نیز یکی از این هنرهاست. هنری است که برای یادگیری آن علاوه بر صبر باید برنامه ریزی کرد. در این مقاله از آموزشگاه خیاطی سحر شما را با ساده ترین مراحل و قدم ها برای یادگیری خیاطی آشنا کرده ایم و با دنبال کردن 6 مرحله زیر، مطمئناً می توانید آن را از طریق شرکت در دوره های آموزشگاه سحر و تمرینات زیادی فرا گیرید. تا در این مسیر شاهد پیشرفت خارق العاده خود باشید و در کمترین زمان به یک خیاط حرفه ای تبدیل، و وارد بازار کار شوید.

هدف از خیاطی را مشخص کنید و یک روش یادگیری را انتخاب کنید.

هدف از خیاطی

شما باید مشخص کنید که در چه زمینه ای قرار هست فعالیت کنید تا مسیر و روش یادگیری و آموزش مشخص شود. به عنوان مثال برای دوخت لباس برای خود، دوخت مانتو، دوخت دامن، لباس عروس و شب ، فعالیت در تولیدی و یا تجاری، و غیره هر کدام مسیر متفاوت آموزشی خود را خواهد داشت.

روش آموزش و یادگیری

برای یادگیری خیاطی نیز می توانید به صورت خود آموز با استفاده از کتاب و یا فیلم، یا از طریق شرکت در آموزشگاه های خیاطی و مربی اقدام نمایید. این نکته را فراموش نکنید از طریق آموزشگاه و مربی، اثربخشی بیشتری خواهید داشت. خصوصا اگر تمایل به دریافت مدرک از سازمان فنی و حرفه ای دارید.

1- آشنایی و شناخت با ابزار و وسایل مورد نیاز برای آموزش خیاطی

ممکن است فکر کنید این مرحله یک فرآیند آسان است. با این حال باید به این نکته توجه کنید که دانستن ابزار و لوازم خیاطی حرفه ای چندان پیچیده نیست، اما اگر این مرحله را به درستی طی نکنید، هرگز نمی توانید یک خیاط حرفه ای شوید. اگر در آموزشگاه خیاطی در حال یادگیری هستید، حتی بدون دانستن نحوه استفاده از ساده ترین وسایل مانند رولت خیاطی و پیستوله، اگر دانش نداشته باشید نمی توانید وارد دنیای حرفه ای خیاطی شوید.

دانستن ابزارهای مورد نیاز برای اندازه گیری، رسم و برش الگو و دانستن وسایل و ابزار مورد نیاز برای دوخت می تواند به شما کمک کند تا با اطمینان شروع کنید.

آشنایی با انواع پارچه

دانستن ویژگی ها و کاربرد هر پارچه به شما کمک می کند تا با دانش بیشتری پارچه مورد نظر خود را انتخاب کنید. آشنایی با انواع پارچه این فرصت را به شما می دهد که به جای آزمون و خطای انتخاب پارچه، آموزش بیشتری جایگزین و کسب کنید. این فرآیند سرعت یادگیری شما را افزایش می دهد.

2- متدهای خیاطی یکی از مراحل آموزش خیاطی

اگر به دنیای خیاطی و دوخت و دوز علاقه دارید، باید بدانید که هر روش خیاطی چارچوب ها و اصول خاص خود را دارد. یادتان باشد بعد از مدت ها که خیاطی کردید می توانید با انواع متد خیاطی آشنا شوید و به تمام روش ها سر بزنید و آموزش های لازم برای هر متد را ببینید.

اما برای شروع، از یادگیری چند روش به طور همزمان خودداری کنید. انتخاب روش اصلی به ویژگی ها و عادت های شخصی فرد بستگی دارد.

3- آموزش ترفندهای اندازه گیری در خیاطی

اندازه گیری صحیح مانند اولین آجری است که برای ساختن یک ساختمان ارزشمند می گذارید. اندازه گیری اولین نقطه ای است که باید در آن حرفه ای عمل کنید و جایی برای شک و تردید باقی نگذارید. یادگیری اصول صحیح محاسبه اندازه ها، مهمترین ترفند برای داشتن یک لباس عالی و بدون ایراد است.

 

4- رسم الگوهای حرفه ای در خیاطی

اگر فکر می کنید الگو کشیدن شما را یک خیاط سطحی جلوه می دهد، باید بدانید که حتی یک خیاط حرفه ای هم بدون نقشه راه نمی تواند به جایی که می خواهد برسد. یکی از مهمترین مراحل یادگیری خیاطی حرفه ای بعد از اندازه گیری های دقیق، رسم الگو است. بنابراین، ابزارهای مناسب رسم الگو (مانند کاغذ الگو، خط کش ماری، مداد و صابون خیاطی) را بردارید و قبل از خیاطی وقت خود را صرف انجام مهمترین کارها کنید. هرچه الگوهای شما حرفه ای تر باشند، نتیجه نهایی خوش فرم تر به نظر می رسد. در ابتدا می توانید از الگو های ساده و آماده در اینترنت استفاده کنید.

5- تکنیک برش زدن الگو روی پارچه را بیاموزید

ساده ترین راه برای خیاطی حرفه ای، یافتن ترفندهای آسان است. این ترفندها می تواند کار شما را از دیگران متمایز کند. برش پارچه یکی از مراحلی است که باید ترفندهای اولیه آن را قدم به قدم یاد بگیرید. نحوه قرار دادن الگوی کاغذی و ثابت کردن آن باید با دقت تمام انجام شود.

به طور کلی باید طول قد لباس را موازی با ترکی پارچه قرار دهید و برای برش زدن به خواب پارچه دقت کنید. ترفندهای برش زدن بسیار مفید هستند، به خصوص در دوره مانتو دوز و لباس هایی که با وجود جزئیات و ریزه کاری ها بسیار کاربرد دارد.

6- حرکت در مسیر آموزش های اصولی

ممکن است از خودتان این سوال را بپرسید که خیاطی را از کجا شروع کنم؟ برای انجام یک حرکت مستمر و حرفه ای در خیاطی بهتر است آموزش های اصولی را دنبال کنید. شروع خیاطی علاوه بر مراحل ذکر شده دارای آموزش تخصصی نیز می باشد که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم.

نازک دوزی؛ مهارت هویت کار شماست

ساده ترین راه برای یادگیری خیاطی حرفه ای، شرکت در دوره نازک دوزی در آموزشگاه سحر است. این دوره اصولی ترین مفاهیم دوخت و دوز را پوشش می دهد. آشنایی با وسایل خیاطی، درک اصطلاحات و مفاهیم کلیدی، یادگیری انواع کوک و آموزش دوخت انواع زیپ از مهم ترین آموزش های نازک دوزی است. از طرفی پس از یادگیری نازک دوزی می توانید انواع لباس های ساده، دامن، بالاتنه، یقه و آستری را بدوزید و در ابتدای راه حرفه ای ترین تجربه را به دست آورید.

دوخت درز؛ آسان است، اما نیاز به دقت و تجربه دارد

اگر نتیجه کارتان را به استاد خیاطی نشان دهید، درز روی لباس اولین قسمتی است که او به آن توجه می کند. میزان مهارت، حوصله و سلیقه شما در خیاطی با نوع دوخت درز ارتباط مستقیم دارد. بنابراین در صورت ضعف در این قسمت باید هر چه سریعتر آموزش خیاطی را از سر بگیرید.

ضخیم دوزی؛ مرحله آخر

کسب تجربه در خیاطی پایانی ندارد. حتی اگر معروف ترین خیاط دنیا باشید، در برخورد با جدیدترین مدل لباس ها، جدیدترین پارچه ها و جدیدترین موقعیت ها بی تجربه هستید! گذراندن مرحله ضخیم دوزی تضمین می کند که اصلی ترین و سخت ترین مراحل خیاطی را با موفقیت پشت سر گذاشته اید. ضخیم دوزی یعنی دوخت لباس با پارچه های ضخیم و با گذراندن آن تجربه دوخت انواع پالتو و کت و لباس های مناسب فصل سرد را به دست خواهید آورد.

یادگیری خیاطی با کمک مربیان مجرب می تواند سرعت شما را افزایش دهد. از طرف دیگر، ترفندها و تکنیک هایی را یاد خواهید گرفت که ممکن است با آموزش در خانه به دست نیاورید. اگر به خیاطی علاقه دارید در آموزشگاه سحر با شما هستیم. برای ثبت نام در دوره های آموزشی با شماره 22851765-021 تماس بگیرید و یا فرم ثبت نام دوره های آموزش خیاطی را کامل کنید.

ثبت نام در دوره های آموزش خیاطی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.